XXI wiek to czas nowych technologii, dlatego stale pojawiają się nowe rozwiązania, które z pewnością ułatwiają życie każdemu człowiekowi, czyniąc je jednocześnie bardziej bezpiecznym. Powszechny dostęp do internetu sprawia, że urządzenia zyskują nowe funkcje, czyniąc życie człowieka również bardziej komfortowym. Systemem domu inteligentnego nazywamy rozbudowaną sieć, dzięki której możliwe jest pozyskiwanie zaawansowanych informacji. System pozwala także na sterowanie nimi, zarówno w sposób stacjonarny, jak i mobilny. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie.

Smart Home, czyli inteligentny dom

Smart Home to angielska nazwa dla inteligentnego domu i oznacza dokładnie to samo, a więc nazewnictwo można stosować zamiennie. Jest to system automatyki domowej, dzięki któremu w mieszkanie jest bardziej komfortowe, a przede wszystkim – bezpieczne. System inteligentnego domu pozwala również na generowanie oszczędności poprzez zmniejszenie rachunków za prąd. System inteligentnego domu składa się z dwóch komponentów – funkcjonalnych, czyli czujniki, alarmy, kamery, oświetlenie, ogrzewanie i gniazdka, oraz sterujące – inteligentne sterowniki, panele, przyciski czy piloty.

Jak działa system inteligentnego domu?

Praca systemu domu inteligentnego opiera się na komputerze. Jego rolą jest zbieranie i przetwarzanie sygnałów, które płyną z czujników rozmieszczonych w domu i na zewnątrz. Sygnał jest przesyłany za pomocą kabli elektrycznych lub fal radiowych. Wszystkie czujniki, (ciśnienia, dymu, gazu, wilgotności, ruchu, ciśnienia, zalania oraz natężenia światła) rejestrują wszelkie zmiany, jakie zachodzą zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz, a kolejno przekazywane są do jednostki centralnej. Jeśli zachodzi jakakolwiek zmiana w danym podsystemie, wówczas dociera do pozostałych, co pozwala na odpowiednią reakcję.

Dlaczego warto mieć dom inteligentny?

Celem nowoczesnych technologii, takich jak Smart Home, jest poprawienie jakości życia, co przekłada się na jego komfort. Równie istotną, a nawet najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. System inteligentnego domu pozwala na sprawdzenie parametrów statusu urządzenia, jak i warunki panujące na zewnątrz. Poczucie bezpieczeństwa wynika z efektywnej pracy systemu i możliwości wymianą informacji miedzy elementami a domownikiem. Korzystanie z inteligentnego domu niesie również korzyść w postaci oszczędności. Dzieje się tak ze względu na optymalizację pracy urządzeń grzewczych.

Doświadczone firmy, takie jak Artech zajmują się montażem systemów tego typu.