Stalowe konstrukcje wykorzystuje się w rozmaitych branżach, np. budownictwie, górnictwie, motoryzacji czy lotnictwie. Takie konstrukcje są podstawą dla urządzeń, a także obiektów budowlanych. To sprawia, że muszą być trwałe i wytrzymałe. Jednym z najlepszych sposobów na montaż elementów takich konstrukcji jest spawanie. Zobacz, czym charakteryzuje się spawanie metodą MAG, które oferuje firma Stis-Metal z Łodzi oraz co jeszcze ma znaczenie w trakcie spawania konstrukcji stalowych.

Znaczenie stali w procesie spawania konstrukcji stalowych

Stal to metaliczny stop, który może występować w rozmaitych odmianach, dzięki czemu jest ona łatwa do formowania i można z niej tworzyć różne elementy. W związku z tym materiał ten jest chętnie wykorzystywany do produkowania różnorodnych konstrukcji. Aby jednak taka konstrukcja poswatała, niezbędne jest spawanie ze sobą poszczególnych jej elementów. Spawając konstrukcje stalowe, należy wybierać materiały o odpowiedniej jakości, w związku z czym w trakcie tworzenia konstrukcji wykorzystuje się zazwyczaj stal S235N i S690Q. Te gatunki stali są gwarancją wysokiej jakości, a do tego charakteryzują się kompatybilnością np. z warunkami eksploatacji.

Spawanie konstrukcji stalowych, które oferowane jest m.in. przez firmę Stis-Metal z Łodzi, najczęściej wykonuje się w parku maszynowym, gdzie znajdują się odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia tego zadania. Wśród przydatnych sprzętów znajdziemy np. wypalarki gazowe, plazmowe  i laserowe, które wykorzystuje się do wypalania oraz wycinania elementów konstrukcji. Im lepsze zaplecze technologiczne, tym więcej możliwości spawania konstrukcji. Należy jednak zaznaczyć, że spawanie stalowych konstrukcji musi przebiegać dość szybko i bardzo precyzyjnie. Z uwagi na to, jedną z częściej wykorzystywanych metod spawania jest MAG.

Czym charakteryzuje się metoda spawania MAG?

Firmy, które oferują usługi spawalnicze, bardzo często stosują metodę MAG, która umożliwia łączenia stali niestopowych, niskostopowych, a także wysokostopowych. Poza tym ta metoda pozwala na łączenie innych stopów jak np. aluminium, nikiel, miedź i tytan. Spawanie metodą MAG polega na spawaniu elektrodą, która topi się w osłonie aktywnych gazów, którym może być np. dwutlenek węgla. W trakcie spawania wykorzystuje się łuk elektryczny, który powstaje między topliwym drutem a elementem spawanym. W trakcie kontaktu drutu i łuku dochodzi do stopienia drutu oraz wymieszania się go ze stopionym materiałem, w efekcie czego powstaje płynne jeziorko. W chwili odsunięcia łuku od miejsca spawu dochodzi do krzepnięcia jeziorka i w ten sposób powstaje trwałe połączenie elementów. Spawanie stalowych konstrukcji metodą MAG jest powszechnie cenione, ponieważ charakteryzuje się niskimi kosztami, dużą efektywnością, a do tego jest ono uniwersalne.

Usługi firmy Stis-Metal

Spawanie metalowych konstrukcji mogą wykonać tylko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy, tacy jak w firmie Stis-Metal. Oferuje ona prace spawalnicze metodą MAG oraz TIG. Zajmuje się także cięciem materiałów, projektowaniem i produkcją lekkich konstrukcji metalowych oraz modyfikowaniem i konserwacją linii produkcyjnych. Firma ma nowoczesny park maszynowy, dzięki czemu zapewnia wykonanie usług na najwyższym poziomie.