Spawanie to proces łączenia elementów wykonanych z metali i stopów, który poszerza zakres ich zastosowania i umożliwia tworzenie bardziej złożonych konstrukcji. Współczesne technologie spawalnicze pozwalają na efektywne modyfikowanie kształtów spawanych elementów i są o wiele wydajniejsze od metod tradycyjnych. Jedną z nowocześniejszych metod przemysłowych jest spawanie laserowe.

Spawanie laserem – na czym polega?

Spawanie laserowe to metoda, która pod wieloma względami przewyższa spawanie elektronowe. Ta innowacyjna technologia wykorzystuje wiązkę laserową o gęstości energii sięgającej około 1 MW/cm2, co umożliwia nadtapiania stykających się krawędzi spawanych elementów.

Spawanie laserem zwiększa precyzję działań i sprawdza się zarówno przy cieńszych, jak i grubszych materiałach, w których niezbędna jest głęboka penetracja

Wiązka lasera i moc, dostosowane do materiału i warunków pracy, pozwalają na dobór odpowiednich parametrów i wykonanie dokładnego spawu, co jest niezbędne w takich dziedzinach jak lotnictwo, medycyna czy elektrotechnika.

Zalety spawania laserowego

Największą zaletą spawania laserowego jest zredukowanie wpływu wysokiej temperatury na cały materiał – laser działa wyłącznie w obszarze spawania, nie pogarszając właściwości obrabianych elementów. Korzystając z usług wykwalifikowanego spawacza, np. z firmy Pamir Laser, można mieć pewność, że materiał nie utraci swoich pierwotnych parametrów (nie odkształci się i nie będzie wymagał dodatkowej obróbki).

Spawanie laserowe wykonane przez profesjonalistę jest bardzo szybkie, a zarazem precyzyjne. W przypadku elementów o średniej grubości wydajność procesu oscyluje w granicach 1000-1200 złączy na godzinę. Co istotne, technologia laserowa sprawdzi się także przy łączeniu materiałów trudno spawalnych, zapewniając wysoką czystość spawu. Przy tradycyjnym spawaniu trudno byłoby taką czystość zachować.

Spawanie laserowe – dlaczego się opłaca?

Nowoczesne techniki spawania metali muszą nadążać za rozwojem technologicznym branży przemysłowej. Zastosowanie efektywnej energetycznie metody spawania, która nie tylko ogranicza koszty, ale i przyspiesza pracę, jest konieczne dla utrzymania harmonijnej pracy przedsiębiorstwa. Spawanie laserowe to technika usprawniająca łączenie nawet najbardziej nietypowych metali i tworzenie spoin na bardzo opornych materiałach m.in. stali węglowej i stopowej, aluminium, tytanie i niklu. Żadna inna dostępna technika nie zapewnia tak szerokiego zakresu działania.