Spawanie metodą TIG to procedura polegająca na wytworzeniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Niewątpliwymi zaletami tej metody są możliwość łączenia spawanych elementów przez przetopienie rowka spawalniczego oraz rezygnacja z materiału dodatkowego. Sprawdźmy, co na temat spawania TIG mówi pracownik przedsiębiorstwa Hubert.

W jaki sposób przebiega spawanie TIG?

Proces spawania TIG zachodzi w otoczeniu argonu lub helu – gazów, które chronią spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie wpływają na proces metalurgiczny. Z kolei łuk spawalniczy występujący między nietopliwą elektrodą a spawanym produktem, topi powierzchnię materiału. Elementy spawane mogą być łączone przez przetopienie rowka spawalniczego lub w przypadku zastosowania materiału dodatkowego – wprowadzane ręcznie do jeziorka. Jak wskazuje technik z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hubert, uchwyt spawalniczy wykorzystywany przy spawaniu TIG posiada zupełnie inną konstrukcję niż ten znany z metody MIG/MAG. Spoiwo przybiera natomiast formę drutu o precyzyjnie dobranej średnicy.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hubert: spawanie metodą TIG

Wszechstronność spawania TIG sprawia, że coraz więcej zakładów spawalniczych wykorzystuje ją zamiennie do metody MIG/MAG.

Procedura spawania elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych daje możliwość łączenia niemal wszystkich metali i stopów, a nawet wyjątkowo cienkich blach. Żadna inna metoda nie pozwala uzyskać tak czystej spoiny i wyeliminować ryzyka rozprysku ciekłego metalu. Spawacz ma pełną kontrolę nad jeziorkiem oraz ilością dozowanego ciepła

– mówi pracownik Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hubert. Warto przy tym zaznaczyć, że w procesie spawania nie powstaje żużel, dlatego gotowa spoina nie wymaga dodatkowego czyszczenia. Z tego względu metoda TIG jest powszechnie wykorzystywana do spawania stali nierdzewnych oraz takich materiałów jak aluminium, miedź, tytan czy nikiel.