Instalacja centralnego ogrzewania to serce każdego budynku mieszkalnego. Biorąc pod uwagę sposób wymuszenia krążenia czynnika grzewczego wyróżniamy dwa rodzaje ogrzewania – grawitacyjne oraz pompowe. Specjalista z firmy BG System wskaże charakterystyczne cechy obu rozwiązań grzewczych oraz wyjaśni, dlaczego ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Instalacje centralnego ogrzewania – ogrzewanie grawitacyjne i pompowe

Ogrzewanie grawitacyjne to tradycyjna metoda wymuszania przepływu wody w instalacji, która wykorzystuje zjawisko unoszenia się wody ogrzanej oraz opadania wody schłodzonej. Jak wskazuje pracownik BG System, układ nie wymaga wspomagania urządzeniami elektrycznymi, dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dochodzi do częstych przerw w dostawie prądu. Wykonanie instalacji wymaga jednak dużej precyzji i doświadczenia – przewody poziome muszą być bowiem wykonane z zachowaniem liniowego spadku.

Jeszcze do niedawna instalatorzy wykorzystywali rury stalowe. Obecnie standardem jest orurowanie tworzywowe o kilkukrotnie większym przekroju niż przy ogrzewaniu pompowym. Zastosowanie większych elementów ma związek z tym, że woda musi pokonać opory w rurach.

– wyjaśnia pracownik BG System.

Ogrzewanie pompowe cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jego największymi zaletami są małą średnica przewodów oraz możliwość montażu grzejników poniżej kotła. Co więcej, nie ma żadnych ograniczeń związanych z wielkością instalacji.

Grzejniki czy podłogówka – jakie ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie podłogowe to ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Jak wskazuje ekspert z BG System, podłogówka cechuje się wysoką efektywnością cieplną i umożliwi lepszy rozkład temperatur w pomieszczeniu. Jeżeli zależy Ci na równomiernym oddawaniu ciepła i stworzeniu minimalistycznego wystroju wnętrza, w którym elementy grzewcze będą niewidoczne, takie rozwiązanie z pewnością spełni Twoje oczekiwania.