Mogłoby się wydawać, że rozbiórka jest tym samym, co wyburzenie. Te dwa rodzaje prac mają jednakowy cel. Jednak są między nimi istotne różnice. Podczas nich stosowane są odmienne techniki. Tak samo również ich przebieg jest zupełnie inny. Tego typu usługi oferuje firma Marcbud. Proponuje także wykopy pod fundamenty, kopanie stawów, brukarstwo, wywóz śniegu i niwelację terenu.

Co koniecznie powinieneś wiedzieć o rozbiórkach i wyburzeniach?

Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania ciężkiego sprzętu, rozbiórka będzie najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy w pobliżu znajdują się obiekty, które mogłoby zostać uszkodzone. Trzeba też zwrócić uwagę na to, iż ta usługa może zostać zrealizowana na podstawie zgłoszenia. Natomiast wyburzenie związane jest z całkowitą destrukcją, nie jest więc możliwe odzyskanie elementów z takiego obiektu. Do wykonania go używa się walców, dźwigów, koparek i spycharek. Co więcej, konstrukcje mogą być też niszczone poprzez kruszenie betonu. W tym celu należy wynająć ekipę budowlaną. Marcbud to firma, która świadczy tego typu usługi na najwyższym poziomie. Przede wszystkim posiada odpowiedni sprzęt. Zresztą wykonywanie tego rodzaju prac na własną rękę, nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie gdy nie jesteśmy zbytnio zaznajomieni z prawem budowlanym.

Jakie są różnice między rozbiórką a wyburzeniem? 

Główna różnica, jaka występuje pomiędzy rozbiórką a wyburzeniem, jest taka, że ta pierwsza praca wykorzystywana jest w przypadku obiektów o małej powierzchni. Najczęściej wykonywana jest na budynkach zbudowanych z drewna i cegieł spojonych wapienną zaprawą. Należy też zwrócić uwagę na to, że zastosowanie tego pierwszego rozwiązania umożliwia ponowne użycie materiałów. Wyburzenie i rozbiórka przede wszystkim różnią się od siebie względami formalnymi. Warto również wiedzieć, że wybór danej usługi jest uzależniony od stanu budynku. Bierze się również pod uwagę preferencje właściciela. Jednak te dwie prace koniecznie muszą być przeprowadzone przez fachowców.