Instalacje wodno-kanalizacyjne to obowiązkowy elementy każdego budynku obiektu mieszkalnego. Sprawna sieć wodna umożliwia pobór czystej wody, natomiast kanalizacja odpowiada za odprowadzenie zużytej wody i ścieków. Ekspert z firmy Nordeco podpowie, jak poprawnie zainstalować orurowanie, oraz które materiały najlepiej sprawdzą się w kotłowni i pozostałych częściach użytkowych budynku.

Instalacja wod-kan – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Instalacja wodna jest ściśle związana z kanalizacją. Jak wyjaśnia pracownik Nordeco, piony kanalizacyjne zestawia się do wypustów tworzonych w czasie zakładania podpodłogowych lub piwniczych poziomów odpływowych. Do pionów przyłącza się natomiast podejścia zlewów, wanien, brodzików czy pralek.

W czasie wykonywania czynności instalacyjnych należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Po pierwsze, rury powinny być prowadzone najkrótszą możliwą drogą, a wszelkie zmiany kierunku ich przebiegu muszą być wykonane pod kątem ostrym. Kolejną kwestią jest średnica orurowania – zaleca się, aby była jak największa, co zapobiegnie zapychaniu

- tłumaczy specjalista z Nordeco. Z punktu widzenia bezpieczeństwa kanalizacja musi przebiegać co najmniej 10 cm od rur z gorącą wodą i poniżej instalacji elektrycznej oraz gazowej.

Instalacja wodno-kanalizacyjna – z czego ją wykonać i na co zwracać uwagę?

Instalację wodną wykonuje się z rur miedzianych lub tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę wysokie koszty rury miedziane znajdują zastosowanie w kotłowniach, natomiast do rozprowadzania wody w budynku wykorzystuje się elementy z tworzywa sztucznego odpornego na korodowanie. Specjalista z Nordeco zauważa, że najczęściej stosuje się rury z polietylenu, polibutylenu, polipropylenu lub chlorowanego polichlorku winylu. W niektórych przypadkach zaleca się modele wielowarstwowe bądź z wkładką aluminiową. Wszystkie proponowane rozwiązania odznaczają się dużą odpornością na drgania, lekkością oraz małymi oporami przepływu.