Jeżeli planujesz budowę własnego ujęcia wody, musisz zastanowić się nad wyborem odpowiedniej pompy. Eksperci z firmy KOBA przedstawią Ci aktualną ofertę rynkową oraz zaproponują rozwiązanie adekwatne do Twoich potrzeb. Najczęściej wybieranymi zestawami są hydrofory oraz pompy głębinowe. Sprawdźmy, jakie są różnice między nimi, i kiedy warto zastosować konkretne rozwiązania.

Czym jest hydrofor i jakie ma zastosowania?

Hydrofory to zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane do utrzymywania ciśnienia w sieciach wodociągowych na stabilnym poziomie. Jak wyjaśnia specjalista z KOBA, hydrofory znajdują zastosowanie w prywatnych obiektach budowalnych, ale mogą być też wykorzystywane do pompowania wody w instalacjach miejskich.

Instalacja urządzenia wymaga wydzielenia pomieszczenia, zwłaszcza gdy w skład zestawu wchodzą duże zbiorniki ciśnieniowe. Na rynku dostępne są także kompaktowe hydrofory mieszczące się w kuchennej szafce – idealne do czerpania wody z przydomowej studni

– mówi pracownik KOBA. Do pobierania wody z ujęcia stosuje się hydrofory ze zintegrowanymi pompami powierzchniowymi, czujnikami różnicy ciśnień i zaworami, które gwarantują bezpieczną pracę zestawu. Warto przy tym zauważyć, że takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w studniach, w których wysokość lustra wody od miejsca montażu urządzenia wynosi nie więcej niż 8 metrów.

Czym jest pompa głębinowa i kto z niej korzysta?

Pompa głębinowa to urządzenie wykorzystywane do pompowania czystej wody z dużych głębokości – powyżej 8 metrów. Pracownik KOBA podkreśla, że gwarantuje dużą wysokość podnoszenia słupa wody, co jest bardzo ważne w przypadku gdy studnia jest zlokalizowana w dalszej odległości. Nowoczesne pompy współpracują z hydroforami, co pozwala zautomatyzować pobór wody, uzyskując tym samym idealne parametry pracy. Z tego względu urządzenia są stosowane w budynkach wielorodzinnych, obiektach gospodarczych oraz zakładach przemysłowych. Szczególnie cenione są modele typu IBO, które wykazują odporność na działanie piachu zawartego w wodzie.