Wbrew pozorom sąsiedzkie, przysłowiowe „spory o miedzę”, to sytuacje, które nie należą do rzadkości, choć nie przyjmują one obecnie formy wielopokoleniowych konfliktów znanych z komedii „Sami swoi”. Nie da się jednak ukryć, że spór o granicę działki pomiędzy sąsiadami przyjąć może zróżnicowane formy, przy czym rozwiązanie tego typu konfliktu wymagać będzie skorzystania z pomocy doświadczonego geodety, takiego jak specjaliści z biura Gis Geodezja Erwin Peschka.

Kilka słów o rozgraniczeniu działek realizowanym przez geodetów z Gis Geodezja.

Świadomość przebiegu granic działki to niezwykle istotny aspekt, którego nie powinien bagatelizować żaden właściciel nieruchomości. Niemniej jednak niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy pomiędzy sąsiadami dochodzi do sporu (np. przy budowie ogrodzenia) w kwestii przebiegu granic obu działek, co wymaga zazwyczaj przeprowadzenia procesu rozgraniczającego. Należy bowiem pamiętać, że procedura ustalenia przebiegu granic między dwoma nieruchomościami nazywana jest rozgraniczeniem nieruchomości i wykonać ją powinien doświadczony geodeta, taki jak fachowcy z biura Gis Geodezja Erwin Peschka. Warto przy tym mieć świadomość, że jak mówi ekspert z Gis Geodezja –

Rozgraniczenie nieruchomości to procedura realizowana najczęściej w przypadku gdy pomiędzy właścicielami sąsiadujących nieruchomości powstał spór, co do prawidłowego przebiegu granic, choć niekiedy przeprowadza się ją także wtedy gdy nie zostały wyznaczone granice dla nowej nieruchomości. Nie należy jednak zapominać, że rozgraniczenia nieruchomości nie przeprowadza się w przypadku ustalonych już granic nieruchomości, które widnieją w dokumentacji geodezyjnej, lecz nie zostały wykazane w terenie, gdyż jeśli istnieją materiały umożliwiające odtworzenie granicy przeprowadza się wyłącznie tzw. wznowienie znaków granicznych.

Zdecydowaną większość rozgraniczeń przeprowadza się na wniosek strony (właściciela lub właścicieli nieruchomości), przy czym procedura ta może być także wszczęta z urzędu (np. gdy nikt co prawda nie złożył o nią wniosku, ale uzasadniają ją potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny). Niemniej jednak w obu przypadkach niezbędna jest pomoc geodety, takiego jak specjaliści z biura Gis Geodezja, który poprowadzi proces rozgraniczenia nieruchomości.

Jak przebiega proces rozgraniczający?

Postępowanie rozgraniczeniowe może być rozpoczęte zarówno z urzędu lub na wniosek strony i odbywa się przede wszystkim na drodze postępowania administracyjnego, zaś dopiero po tym etapie, gdy strony nie dojdą do porozumienia, sprawa może zostać przekazana do sądu. Należy jedna pamiętać, że przy tego typu sprawach najważniejsza jest rola geodety. Wynika to z faktu, że eksperci z Gis Geodezja przeprowadzając rozgraniczenie działek, muszą zebrać materiał dowodowy w oparciu o informacje zawarte w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz w księgach wieczystych, a także w dokumentacji uzyskanej od stron. Gdyby jednak dokumenty te były niedostępne, wówczas przydatne są oświadczenia właścicieli sąsiadujących ze sobą gruntów. Dodatkowo, przy ustalaniu przebiegu granic, geodeta z Gis Geodezja bierze także pod uwagę znaki i ślady graniczne oraz punkty osnowy geodezyjnej. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody, zaś ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.

Uzgodnienie stanu prawnego oraz stanu faktycznego przebiegu spornych granic, przy udziale specjalistów z Gis Geodezja, jest niezwykle istotne dla właścicieli sąsiadujących gruntów. Pozwala ono bowiem nie tylko uregulować stosunki sąsiedzkie, ale także rozporządzać swoją nieruchomością w sposób pewny i nienarażający na odpowiedzialność np. podczas sprzedaży działki.