Jesteś właścicielem działki i zastanawiasz się, jak ją wykorzystać? A może otrzymałeś ziemię w spadku i nie wiesz, jakie czynności będą dla Ciebie najkorzystniejsze? Chociaż pierwsze, co przychodzi na myśl, to sprzedaż nabytego bądź otrzymanego gruntu, nie zawsze okazuje się to najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dlaczego nie warto od razu sprzedawać działki? Jak skorzystać finansowo na posiadaniu działki? Podpowiadamy, jakie inwestycje warto przeprowadzić.

Dlaczego nie warto od razu sprzedawać działki? 

W niektórych sytuacjach sprzedaż działki wydaje się być jedynym i najkorzystniejszym rozwiązaniem. Ale czy na pewno? Dla osób, które pilnie potrzebują gotówki i mają określony cel, spieniężenie gruntu to zasadne posunięcie. Jeżeli jednak po przeprowadzonej transakcji pieniądze planujesz zdeponować w banku, możesz na tym sporo stracić. W obecnych czasach, kiedy wartość pieniądza nieustannie spada, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rozsądna lokata kapitału. Rosnąca inflacja i niskie stopy procentowe sprawiają, że umieszczając pieniądze na lokacie w banku, de facto masz ich coraz mniej. Posiadanie działki budowlanej to już pierwszy krok do sukcesu. Nie bez przyczyny od zeszłego roku obserwujemy wzmożone zainteresowanie zakupem gruntów – nowych ofert jest już coraz mniej, a ceny wciąż rosną. Ulokowane w ten sposób pieniądze są już bezpieczne, ale nadal nie wiesz, jak na tym zyskać. Pozostaje pytanie – jak możesz na tym regularnie zarabiać? 

Czy inwestycje budowlane są opłacalne? 

Inwestycja kapitału w grunt to obecnie jedna z najlepszych możliwości. Wiąże się to jednak z zamrożeniem pieniędzy w oczekiwaniu na wyjątkowo dobre czasy, by sprzedać ziemię z zyskiem. Sprzedaż nie zawsze jest jednak prosta, a wpływ czynników zewnętrznych na wartość gruntu ma ogromne znaczenie. Niejednokrotnie okazuje się, że odzyskasz zamrożone pieniądze, ale czy na tym zarobisz? Posiadając działkę, warto przede wszystkim pomyśleć o inwestycji budowlanej. Nie masz wystarczających środków, a wizja kredytu nie napawa Cię optymizmem? Są jeszcze inne rozwiązania. Możesz skorzystać z oferty firmy Lokaty Budowlane. Nawiązując współpracę, na Twoim gruncie powstanie inwestycja budowlana, a Ty możesz czerpać z niej korzyści. W zależności od sytuacji na Twojej ziemi mogą być wybudowane: osiedle domków jednorodzinnych, szeregowych, lokale usługowe, a nawet hotel. W ten sposób otrzymujesz lokal bądź akcje spółki przeprowadzającej budowę na Twoim terenie. To możliwość stałego dochodu pasywnego bez wkładu finansowego w powstanie inwestycji. 

Dlaczego lokalizacja inwestycji ma tak ogromne znaczenie? 

Z każdym rokiem znacząco rośnie liczba ludzi zniechęconych mieszkaniem w mieście. Natłok obowiązków, pęd życia, zanieczyszczone powietrze przyczyniają się do zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z tego względu coraz więcej osób szuka ukojenia z dala od miasta, pośród ciszy i w otoczeniu przyrody. Chętnie decydują się na zmianę wygodnego mieszkania w centrum miasta na korzyść nawet niewielkiego domku w spokojniejszej okolicy. Nie można jednak zapominać, że większość z nich wciąż pozostaje chociażby zawodowo związana z miejską aglomeracją. Decydując się na budowę osiedla domków jednorodzinnych, należy przede wszystkim uwzględnić dobrą komunikację z pobliskimi większymi miejscowościami. 

Umożliwi ona szybki dojazd z pracy do domu bez godzin spędzonych w ogromnych korkach. To podstawowy aspekt, na który zwracają uwagę klienci zainteresowani zakupem swojego wymarzonego domu. Jeżeli grunt znajduje się blisko miasta, w mieście lub okolicy atrakcyjnej turystycznie masz ogromne możliwości inwestycyjne. Konieczna jest jednak dokładna analiza rynku i potrzeb potencjalnych klientów. 

Czym jest stopa zwrotu i o czym informuje inwestora?

Ze względu na konieczność wnikliwej analizy i stworzenia dokładnego planu inwestycyjnego najlepiej skorzystać z usług doświadczonej firmy dewelopersko-budowlanej, która od lat z powodzeniem podejmuje się budowy w ramach lokaty budowlanej oraz legitymuje stopą zwrotu z powstającej inwestycji. Stopa zwrotu to wskaźnik zyskowności inwestycji. Zapisywany jako ujemny, równy zero bądź dodatni procent zmiany wartości przedsięwzięcia. Informuje inwestora o przebiegu jego inwestycji oraz pomaga zaplanować dalsze działania w jej obrębie. W dzisiejszych czasach lokowanie kapitału to najlepsza możliwość na bezpieczeństwo finansowe. Z tego względu posiadanie działki budowlanej wydaje się być doskonałym rozwiązaniem. Warto mieć jednak na uwadze rozmaitość możliwości, wśród których sprzedaż przestaje być najatrakcyjniejszą formą zarobku na danym gruncie.