Zarówno powierzchnia dachu skośnego, jak i płaskiego może stać się miejscem do urządzenia wyjątkowego pod każdym względem ogrodu. Rozwiązanie to coraz częściej wykorzystywane jest nie tylko w przypadku budynków jednorodzinnych, ale także różnego rodzaju obiektów zlokalizowanych w dużych miastach. Właściciele nieruchomości mogą zdecydować się na wybór intensywnej lub ekstensywnej technologii montażu. Czym się one różnią? Sprawdź, co na ich temat podpowiadają fachowcy z Laboratorium Dachów Zielonych!

Co warto wiedzieć o ekstensywnych i intensywnych dachach zielonych?

Jeżeli chodzi o dachy ekstensywne, to składają się one z niewielkich roślin takich jak mchy, zioła czy też specjalnie wyselekcjonowane gatunki traw. Kompozycja stworzona z tego typu flory jest niska i całkowicie samowystarczalna, co oznacza, że bardzo dobrze radzi sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli natomiast mowa o zielonym dachu intensywnym, to jest on zdecydowanie bardziej wymagający.

Jak słusznie podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Laboratorium Dachów Zielonych, dzieje się tak dlatego, że wykorzystane w tym przypadku rośliny wymagają odpowiedniego podłoża, które umożliwi właściwie ukorzenienie – niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Zielony dach intensywny może być częścią większego projektu, w którym wykorzystamy m.in. ścieżki i tarasy, tworząc w ten sposób oryginalną oraz zjawiskowo piękną przestrzeń do wypoczynku.

Porównanie dachów zielonych intensywnych i ekstensywnych

Jakie są zatem podstawowe kwestie odróżniające obie technologie? W głównej mierze chodzi o grubość podłoża, jaka jest wymagana w przypadku poszczególnych nasadzeń. Z technicznego punktu widzenia złożony z niewielkich roślin dach ekstensywny wymaga jedynie od 2 do 20 centymetrów wypełnienia, natomiast wersja intensywna o ponad dwa razy więcej. Fakt ten bezpośrednio przekłada się na obciążenie, jakie jest wywierane na konstrukcję budynku. Ze względu na mniejszy ciężar zielone dachy ekstensywne mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Ich intensywne odpowiedniki natomiast wykorzystywane są na budynkach, których projekt od samego początku zakładał takie rozwiązanie.

Inwestorzy muszą mieć także na uwadze, że rzetelne realizacja zarówno połaci intensywnych, jak i ekstensywnych to skomplikowany oraz wieloetapowy proces. Dlatego też wykonawstwo warto powierzyć wyłącznie najlepszym specjalistom. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy firmy Laboratorium Dachów zielonych, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności indywidualnego podejścia do każdego zlecenia gwarantują klientom nie tylko najwyższy standard obsługi, ale także atrakcyjne ceny oraz szeroko zakrojone doradztwo techniczne. Swoje usługi fachowcy kierują do klientów indywidualnych oraz firm i instytucji.