Tynk gipsowy to jeden z najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do wykańczania ścian wewnętrznych w domach oraz w mieszkaniach. Na tle alternatywnych produktów wyróżnia się on bardzo pożądanymi z technicznego punktu widzenia właściwościami. Można go układać zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Co jeszcze przemawia za jego wykorzystaniem? Sprawdź opinię doświadczonych fachowców z firmy remontowo-budowlanej Aga!

Jakie są największe zalety tynku gipsowego?

Użycie wysokiej jakości tynku gipsowego niesie ze sobą wiele korzyści, które można podzielić na 2 kategorie – techniczne oraz estetyczne. Po pierwsze, warto wspomnieć o tym, że zaprawy tego typu tworzą na powierzchni ściany idealnie gładką powłokę, co z praktycznego punktu widzenia oznacza, że zbędne staje się kładzenie gładzi. Po drugie, opisywany materiał ma też właściwości pozwalające na regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. To z kolei pozwala zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu lub mieszkaniu.

Po trzecie – jak słusznie podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy remontowo-budowlanej Aga – w przeciwieństwie do swoich cementowo-wapiennych odpowiedników tynki gipsowe są po wyschnięciu białe. Mogą zostać zatem pomalowane jasną farbą bez konieczności przejmowania się jej wysokim zużyciem. Co istotne, wysokiej jakości tynki gipsowe mają też bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Doskonale nadają się zatem do budownictwa energooszczędnego, w którym szczególny nacisk kładziony jest przede wszystkim na ograniczenie zużycia energii.

Tynki gipsowe – o czym powinni wiedzieć klienci?

Dobre tynki gipsowe zdecydowanie zaliczają się do produktów, które mają znacznie więcej zalet niż wad. Zainteresowani zakupem klienci powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie otrzymują do swojej dyspozycji produktu doskonałego. O czym konkretnie mowa? Na ścianach wykończonych przy użyciu tynku gipsowego nie mogą być instalowane ozdoby lub elementy techniczne wykonane ze stali niezabezpieczonej antykorozyjnie. Skład zaprawy spowoduje z czasem pojawienie się ognisk rdzy.

Tynki tego typu – w porównaniu do swoich cementowo-wapiennych odpowiedników – są też mniej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Nie zaleca się również ich wykorzystywania w pomieszczeniach o stale podniesionej wilgotności. Jak zaznaczają pracownicy firmy remontowo-budowlanej Aga, gdy poziom wilgotności powietrza przekroczy 80%, gips zaczyna tracić swoją wytrzymałość i właściwości użytkowe. Jednakże jest to materiał, który pomimo pewnych niedoskonałości, idealnie wpisuje się w oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.