Przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej musi oczywiście przebiegać w odpowiedni sposób. W tym celu, niezbędne będzie korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów. Zdecydowanie nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w związku z tym tematem, dlatego też po więcej przydatnych informacji zapraszamy do znajdującego się poniżej wpisu.

Podstawowe kwestie

Na początek, dobrze będzie wspomnieć krótko o tym, co trzeba wiedzieć w związku ze starymi instalacjami elektrycznymi. Zatem, w większości przypadków stara instalacja będzie odznaczała się nieodpowiednim przystawaniem do obecnych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też bardzo ważne jest zadbanie o to, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w nieco starszych domach, aby zapewnić sobie odpowiednio wysoki standard w tym zakresie. W tym celu, w pierwszej kolejności niezbędne będzie wystąpienie do odpowiedniego zakładu energetycznego ze stosownym wnioskiem o nie tylko nowe przyłącze, ale czasami również większy przydział mocy. Odpowiednia instalacja elektryczna powinna być trójfazowa, a także w absolutnie minimalnym zakresie dopasowana do obciążenia 12-15 kW.

Dostosowanie do nieco większego obciążenia będzie potrzebne w momencie, gdy mamy w domu między innymi kuchenkę elektryczną czy też przepływowe ogrzewacze wody. Stare instalacje nierzadko odznaczają się tym, że przewody są wykonane z aluminium, które to uznawane jest powszechnie za znacznie gorszy przewodnik w zestawieniu z miedzią. Jest jednak tańszy, przez co w czasach PRL-u był stosowany w bardzo wielu przypadkach. Zostając jeszcze na chwilę w temacie przewodów, czasami zdarza się, że w przypadku starych instalacji elektrycznych mamy również do czynienia z przewodami dwużyłowymi, które to kompletnie nie przystają do obecnych standardów zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu użytkowania. W efekcie, dwużyłowe aluminiowe przewody łatwo się łamią, a także utleniają czy luzują.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jako że temat modernizacji instalacji elektrycznych zdecydowanie nie należy do najprostszych, w celu uzyskania odpowiednich informacji zwróciliśmy się o pomoc do specjalistów z firmy Instal-Efekt Sp. z o.o. W efekcie, oprócz wyżej przedstawionych informacji, udało nam się ustalić, czym powinny odznaczać się przewody w nowoczesnej instalacji elektrycznej. W tym zakresie, trzeba wiedzieć oczywiście przede wszystkim o tym, że obecnie w standardowym zakresie wykorzystuje się praktycznie tylko i wyłącznie przewody wykonane z miedzi. Oprócz tego, warto wspomnieć, że minimalny przekrój żył przewodów z miedzi musi wynosić 2,5 mm2 w przypadku, gdy mamy do czynienia z gniazdami oraz 1,5 mm2 w przypadku, gdy mamy do czynienia z lampami.

Na przewody aluminiowe stawia się w obecnych czasach zazwyczaj tylko wtedy, jeśli ich przekrój ma przekroczyć minimum 10 mm2, przez co potencjalne wady wynikające z wykorzystywania tego rodzaju rozwiązania są znacznie zminimalizowane. Z innych informacji w temacie odpowiednich przewodów wykorzystywanych w nowoczesnych instalacjach elektrycznych, trzeba wiedzieć również o tym, że bardzo ważne jest korzystanie z przewodów trójżyłowych zamiast dwużyłowych. Tego rodzaju przewody są bowiem wyposażone w odrębną żyłę ochronną. W przypadku przewodów dwużyłowych, mając do czynienia z gniazdem ze stykiem ochronnym, niemożliwe będzie zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych jako zabezpieczenia.

To nie wszystko

Na koniec, w temacie modernizacji instalacji elektrycznych warto będzie wspomnieć chociażby o tym, aby nie oszczędzać nadmiernie na ilości gniazd. Dobrym pomysłem jest stosowanie minimum pięciu podwójnych gniazd nawet w momencie, gdy mamy do czynienia tylko z małą sypialnią. Przy tym, w razie możliwości trzeba również pamiętać o umieszczeniu gniazd na różnych ścianach. Dodatkowo, oprócz przedstawionych wyżej informacji, podczas modernizacji instalacji elektrycznej zaleca się również ustalenie podziału na obwody w zrozumiały sposób, który to oczywiście pozwala na bezpieczne funkcjonowanie instalacji w każdych warunkach.