Przyjęło się, że z usług adwokata korzysta się w sprawach karnych. Tymczasem w przypadku spraw rodzinnych również warto zwrócić się o profesjonalną pomoc. Czeka cię batalia o podział majątku? Myślisz o rozwodzie albo separacji? Chcesz uzyskać alimenty na dzieci? Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego w takich sytuacjach należy zwrócić się o pomoc do kancelarii adwokackiej, specjalizującej się w prawie rodzinnym i sprawach cywilnych.

Rozwód – trudna decyzja

Małżeństwa rozpadają się z różnych powodów. Jeżeli pogodzenie się i odnalezienie wspólnej ścieżki nie jest już możliwe, najlepsze wyjście stanowi rozstanie.

Możliwości są dwie: rozwód albo separacja. W pierwszym przypadku następuje finalne i definitywne rozwiązanie małżeństwa. Separacja natomiast uchyla wspólność majątkową, ale żadna ze stron nie może ponownie zawrzeć związku małżeńskiego z kim innym.

– wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Nataszy Jemielity w Gorzowie Wielkopolskim.

W przypadku, kiedy strony pozostają w pełni zgodne co do ustaleń, mogą wystąpić do sądu samodzielnie i muszą jedynie sporządzić stosowne pismo procesowe. Pomoc adwokata jest natomiast nieodzowna w momencie, kiedy małżonkowie toczą spór, na przykład o opiekę nad dziećmi, wysokość alimentów czy podział majątku.

Separacja a obowiązek alimentacyjny

Jak już zostało wyjaśnione, w przypadku separacji strony nie mogą ponownie wziąć ślubu i jest to jedyna różnica pomiędzy separacją a rozwodem. Można więc domagać się ustalenia winy za rozpad małżeństwa, podzielić majątek, jeśli nie wydłuży to postępowania rozwodowego i ustalić, kto będzie korzystał ze wspólnego mieszkania, jeśli nie zostanie podjęta decyzja o jego sprzedaży lub podziale. Sąd ustala ponadto, kto będzie płacił alimenty na dzieci, jaka będzie wysokość alimentów oraz w jaki sposób będzie wykonywana władza rodzicielska. Małoletnie dzieci mogą naprzemiennie zamieszkiwać, raz z jednym rodzicem, a raz z drugim albo też na stałe przebywać jedynie z matką lub ojcem (drugi rodzic będzie miał wówczas przyznane kontakty w konkretne dni). Tak jak w przypadku rozwodu jednym ze skutków orzeczenia separacji może być zasądzenie alimentów od jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka.  W sytuacji, kiedy strony nie są ze sobą zgodne, zasięgnięcie porady u adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym i opiekuńczym jest niezbędne.

Uchylanie się od płacenia alimentów

Z pomocy adwokata warto też skorzystać, jeśli małżonek nie płaci alimentów. Prawnik pomoże ustalić wysokość należnych alimentów i uzyskać orzeczenie Sądu zasądzające alimenty. Jest to możliwe już w czasie trwającego postępowania o rozwód lub separcję. Zazwyczaj wystarcza to, by  strona zalegająca z płatnościami zaczęła poczuwać się do obowiązku alimentacyjnego, obawiając się dalszych konsekwencji i dalszych działań mecenasa. Czasem jednak konieczne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego.