Potrzebujesz badań geologicznych, opisów technicznych dla montażu przydomowych oczyszczalni ścieków lub opinii geotechnicznych? Opracowaniem dokumentacji geologiczno-inżynierskich zajmuje się firma Geotechnika z Zamościa, oferująca również prace terenowe, w tym wiercenia małośrednicowe i sondowania sondą dynamiczną, a także obsługę geotechniczną kopalni odkrywkowych.

Geologia a przydomowe oczyszczalnie ścieków

Nieczystości wytwarzane w domach pozbawionych dostępu do systemu kanalizacji można zagospodarować dzięki wybudowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to rozwiązanie wygodniejsze od szamba, które trzeba regularnie opróżniać – uzdatnioną wodę można bowiem z powodzeniem wykorzystać do podlewania trawników, krzewów, drzew ozdobnych oraz innych roślin ogrodowych pod warunkiem jednak, że nie są one przeznaczone do późniejszego spożycia. Chociaż istnieje kilka rodzajów oczyszczalni, właściciele posesji położonych poza obszarami o gęstej zabudowie najczęściej wybierają modele drenażowe, które cechuje niska awaryjność i stosunkowo prosta konstrukcja. Trafiająca bezpośrednio do gleby woda zostaje wstępnie oczyszczona przez mikroorganizmy, które się w niej znajdują. Następnie, pozbawiona już zanieczyszczeń stałych, ale wciąż zawierająca znaczne ilości rozpuszczonych związków mineralnych i organicznych ciecz trafia do zbiornika osadowego. Dzięki zastosowaniu preparatów mikrobiologicznych, które ułatwiają mineralizację osadów ściekowych, woda zostaje pozbawiona niemiłego zapachu i może zostać użyta do podlewania ogrodu.

Aby inwestycję w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków można było zrealizować, musi ona zostać dopuszczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub też wpisana do decyzji o warunkach zabudowy.

Projekty zagospodarowania oraz badania złożowe wykonuje pracownia geologiczna Geotechnika w Zamościu.

Badania zagęszczenia gruntu i inne badania geologiczne

Aby móc rozpocząć zaawansowane prace budowlane, należy najpierw postawić odpowiednio wytrzymałe fundamenty. Stworzenie ich wymaga jednak dokonania oceny stanu gruntu. Badania obejmują między innymi agresywność wody względem betonu, jej skład chemiczny, a także pomiar poziomu zwierciadła. Właściwa interpretacja otrzymanych wyników umożliwia precyzyjne określenie warunków gruntowo-wodnych podłoża, na którym ma powstać konkretna inwestycja budowlana. Chociaż wykonanie badań geologicznych nie jest obowiązkowe, przeprowadzenie ich daje pewność, że wybudowane fundamenty nie będą się zapadać, pękać, ani podmakać, w wyniku czego pomieszczenia mogłyby ulec zawilgoceniu. Usługi badania gruntu oferuje pracownia geologiczna Geotechnika. Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu w branży oraz specjalistycznemu, nowoczesnemu zapleczu technicznemu wszystkie prace wykonywane są rzetelnie i przebiegają terminowo, o czym świadczy stale powiększające się grono zadowolonych klientów.