Podczas gdy innych przyprawia o dreszcze, u innych potęguje napływ pozytywnych emocji, wynikający przede wszystkim z gruntownych zmian. Remont, bo o nim właśnie mowa, wcale nie musi być udręką, oczywiście, jeśli go dobrze zaplanujesz. Zanim wiec wybierzesz farby, w pierwszej kolejności powinieneś wykonać projekt i upewnić się, że wszystkie instalacje w mieszkaniu są zrobione zgodnie ze sztuką, a przede wszystkim bezpiecznie.

Od czego zacząć remont?

Jeśli masz w planach gruntowny remont, powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy Twoje mieszkanie jest funkcjonalne. Kiedy dojdziesz do wniosku, że o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem byłoby na przykład połączenie salonu z kuchnią, całe remontowe przedsięwzięcie powinieneś zacząć właśnie od zmiany układu przestrzennego, a więc od wyburzenia ścian, które chcesz i możesz zlikwidować. Gdy już pozbędziesz się gruzu i oczyścisz przestrzeń, możesz przejść do postawienia ścianek działowych. To również dobry moment na wymianę instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Nie zapominaj o tym, że mieszkanie po remoncie ma być nie tylko ładne i funkcjonalne, ale także bezpieczne, dlatego warto zawczasu sprawdzić, co w ścianach piszczy.

Kiedy warto wymienić instalację elektryczną?

W czasie gruntownego remontu mieszkania warto pomyśleć również o wymianie instalacji elektrycznej. Ten fakt jest szczególnie istotny w momencie, w którym ekipa budowlana ma do czynienia z mieszkaniem znajdującym się na osiedlu wzniesionym kilkanaście lat temu. Po czym rozpoznać, że instalacja elektryczna wymaga wymiany? Przede wszystkim po rodzaju przewodów w ścianach – dzisiaj standardem jest instalacja miedziana, a w większości mieszkań  rynku wtórnego można spotkać się z przewodami aluminiowymi, które nie dość, że lata świetności dawno maja już za sobą, to jeszcze mocniej się nagrzewają, a przez to mogą być niebezpieczne.

Warto jednak wiedzieć, że czasem właściciele nowych mieszkań, które zostały odebrane od dewelopera, również muszą zdecydować się na modyfikacje instalacji elektrycznej. Po elektryka warto zadzwonić na przykład wtedy, kiedy w mieszkaniu jest zbyt mała ilość gniazdek lub zostały one źle rozmieszczone. Dostosowanie instalacji elektrycznej do potrzeb domowników poprawi funkcjonalność całego mieszkania. Elektryk Paweł Świstak, który prowadzi swoją działalność na terenie województwa mazowieckiego, może nie tylko wymienić lub zmodernizować instalację elektryczną, ale także zająć się podłączeniem kuchenki indukcyjnej oraz sprzętu AGD.