Kupujesz dom lub mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego? A może prowadzisz działalność gospodarczą w lokalu usługowym? Sprawdź, czy nieruchomość jest efektywna energetycznie! W ten sposób łatwo ocenisz jakość i określisz koszty eksploatacyjne dotyczące ogrzewania. Firma Krzysztof Zaniewski Certyfikacja Energetyczna z Wrocławia przygotuje dla Ciebie świadectwo charakterystyki energetycznej. Co zawiera taki dokument?

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku/mieszkania/lokalu usługowego, nazywane też certyfikatem energetycznym, to oficjalny dokument, który precyzyjnie określa zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię elektryczną i cieplną, ze szczególnym uwzględnieniem tej drugiej. Opracowywaniem takich dokumentów zajmują się Certyfikatorzy Energetyczni widniejący w rejestrze Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Krzysztof Zaniewski – inżynier budownictwa, urbanista i inspektor BHP, został wpisany do wspomnianego wyżej rejestru w 2009 roku. Specjalista chętnie współpracuje z klientami indywidualnymi, biznesowymi oraz instytucjami.

Kto musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Do uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej zobowiązani są inwestorzy, którzy są na ukończeniu budowy domu, lub starają się o dofinansowanie do montażu pomp ciepła i fotowoltaiki. Ponadto taki certyfikat powinien być elementem dokumentacji przygotowywanej dla transakcji kupna-sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Dzięki świadectwu charakterystyki energetycznej będziesz wiedział:

  • ile będzie kosztowało Cię ogrzewanie nieruchomości,

  • ile będzie kosztowało Cię podgrzewanie wody użytkowej,

  • ile energii elektrycznej potrzeba do oświetlenia wszystkich pomieszczeń,

  • ile energii elektrycznej zużywa klimatyzacja/wentylacja.

Wszystko to pozwoli Ci zaplanować stosowne prace modernizacyjne mające na celu poprawę efektywności energetycznej Twojej nieruchomości. Im mniej energii cieplnej/elektrycznej zużywa obiekt, tym tańszy jest w utrzymaniu. Efekt? Więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni.

Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków

Dnia 18.10. 2022 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz zaakceptował zmiany w ustawie o Prawie Budowlanym. Zmiany te spowodowane są koniecznością wdrożenia przepisów dyrektyw Parlamentu Europejskiego dotyczących charakterystyki energetycznej budynków i efektywności energetycznej. W ten sposób dostosowano polskie prawo do unijnych norm.

W związku z powyższym od dnia 27.04. 2023 roku zaistnieje obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku mieszkalnego i dołączenia jego skanu lub kserokopii do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Wynika to ze wspomnianej wyżej nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która określa zasady:

  • przygotowywania świadectw charakterystyki energetycznej;

  • nadzoru instalacji ogrzewania i klimatyzacji w budynkach;

  • prowadzenia rządowego rejestru charakterystyki energetycznej w budynkach;

  • sposobu opracowania krajowego planu czynności mających na celu zwiększenie liczby obiektów o niskim zużyciu energii.

Oznacza to, że każdy właściciel nieruchomości – domu jednorodzinnego/wielorodzinnego, mieszkania w bloku czy kamienicy, powinien dysponować świadectwem charakterystyki energetycznej i to niezależnie od tego, czy nieruchomość tą zamierza wykorzystać na własne cele mieszkaniowe, sprzedać ją czy też wynająć.  

Cel sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Informacje zebrane na temat zapotrzebowania energetycznego obiektów budowlanych i emitowanego przez nie dwutlenku węgla, będą stanowić podstawę do opracowania długoterminowej strategii renowacji nieruchomości mieszkalnych i niemieszkalnych oraz poprawienia efektywności obecnego systemu oceny energetycznej budynków.

Właściciel, który zamierza sprzedać lub wynająć dom/mieszkanie jest prawnie zobligowany do zlecenia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej całego budynku lub jego części. Obowiązek ten dotyczy także zarządców budynków oraz wszystkich osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Dokument przygotowuje osoba do tego uprawniona. Co ważne, nie może nią być właściciel ani zarządca, ani osoba z prawem spółdzielczym (nawet jeśli posiada ona odpowiednie uprawnienia).

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy Krzysztof Zaniewski Certyfikacja Energetyczna?

Krzysztof Zaniewski ma duże doświadczenie w przygotowywaniu świadectw charakterystyki energetycznej dla różnych rodzajów nieruchomości. Specjalista sporządzi taki dokument dla starych i nowych budynków mieszkalnych, domków letniskowych, lokali usługowych oraz obiektów przemysłowych i komercyjnych. Firma Krzysztof Zaniewski Certyfikacja Energetyczna dba o wysoką jakość usług. Do każdego zlecenia podchodzi z pełnym zaangażowaniem i zawsze na czas wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec klientów. Zleceniodawcy cenią Krzysztofa Zaniewskiego za dostęp do nowoczesnych narzędzi pomiarowych, rozległą wiedzę techniczną, sumienność i rzetelną ocenę każdej nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu.