Czy Twoje auto ma problemy z przegrzewaniem się? Może to być spowodowane uszkodzeniem głowicy lub bloku silnika. W takiej sytuacji niezbędne jest sprawdzenie szczelności tych elementów. Razem z pracownikiem firmy Reger Regeneracja Głowic przyjrzymy się metodzie sprawdzania szczelności głowic i bloków na gorąco, która pozwala na dokładne i precyzyjne wykrycie ewentualnych problemów.

Dlaczego warto

Głowica i blok silnika są kluczowymi elementami układu chłodzenia pojazdu. Ich uszkodzenie może prowadzić do poważnych problemów, takich jak przegrzewanie się silnika czy spadek mocy. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować ich stan oraz sprawdzić ich szczelność. Głównym celem sprawdzania głowicy jest przetestowanie sprawności jej kanałów wodnych. Metoda na gorąco jest jedną z najbardziej skutecznych i precyzyjnych technik diagnostycznych. Polega ona na zamontowaniu głowicy do specjalnej maszyny i zaślepieniu jej kanałów wodnych. Następnie głowica zanurzana jest w wodzie i pompowane jest do niej powietrze. Dzięki temu można z łatwością wykryć nawet najmniejsze nieszczelności czy pęknięcia.

Przebieg badania

Sprawdzenie szczelności głowic i bloków na gorąco odbywa się w kilku etapach. Przede wszystkim, konieczne jest przygotowanie elementów do badania. Obejmuje to demontaż głowicy i bloku silnika, a także dokładne oczyszczenie ich powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń.

Następnie, elementy te są przyczepiane kolejno do specjalnej maszyny, a fachowiec, taki jak pracownicy firmy Reger Regeneracja Głowic, zatyka ich wszystkie otwory wodne. W specjalnej komorze maszyny rozgrzewana jest woda. Gdy osiągnie ona docelową temperaturę około 90 stopni Celsjusza, głowica jest zanurzana i rozpoczyna się pompowanie powietrza do jej środka. Proces ten trwa około 10-15 minut.

Dopiero po takim czasie wykwalifikowany specjalista jest w stanie stwierdzić, jaki jest stan danej części.

Korzyści

Metoda sprawdzania szczelności na gorąco ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala na szybkie i precyzyjne wykrycie ewentualnych wad głowicy i bloku silnika. Dzięki temu można uniknąć kosztownych napraw czy wymiany tych elementów. Regularne sprawdzanie szczelności głowic i bloków na gorąco pozwala także na utrzymanie odpowiedniej kondycji silnika oraz zapewnia jego długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie.

Warto również zaznaczyć, że metoda na gorąco jest stosunkowo prosta w wykonaniu, a także nieinwazyjna dla samego silnika. Dlatego też jest ona często wykorzystywana przez warsztaty samochodowe oraz serwisy diagnostyczne.