Sprężyny mają bardzo szerokie zastosowanie – montuje się je w urządzeniach AGD, meblach, maszynach specjalistycznych i przemysłowych, a także w pojazdach. Nic zatem dziwnego, że na rynku można znaleźć ich różne rodzaje i to w odmiennych wielkościach. Do najpopularniejszych sprężyn zaliczyć zaś można te talerzowe, skrętne czy ramienne. Ich produkcję na specjalne zamówienie oferuje firma SPRĘŻYNY Andrzeja Wojszcza z Warszawy, ciesząca się uznaniem między innymi za oferowanie wyrobów sprężynowych najwyższej klasy. Do sprężyn klasy premium produkowanych przez to przedsiębiorstwo zaliczyć można na przykład modele spiralne płaskie. Czym się one wyróżniają?

Czym są sprężyny spiralne płaskie?

Sprężyny spiralne płaskie, niekiedy nazywane sprężynami zegarowymi, produkowane są z wysokiej klasy blach oraz taśm stalowych. Zalicza się je do najpopularniejszych podtypów sprężyn płaskich, które mają szerokie zastosowanie oraz liczne warianty swojego wykonania, w tym wykończenia. Jak zbudowane są zatem modele spiralne płaskie? Jak wyjaśnia jeden ze specjalistów firmy producenckiej SPRĘŻYNY Andrzeja Wojszcza z Warszawy:

Sprężyny spiralne płaskie powstają z ukształtowanego metalicznego materiału taśmowego, który wymaga formowania do momentu uzyskania swoistego zwoju. Warto przy tym podkreślić, że od długości taśmy i metody produkcyjnej zależy uzyskany kąt skrętu. Każda ze sprężyn spiralnych płaskich wyróżnia się jednak tym, że jej cewki nie stykają się ze sobą podczas pracy. Dodać należy, że działanie sprężyny możliwe jest po zamontowaniu zewnętrznego jej końca do innego elementu, odpowiadającego za obracanie się nawet pod kątem 360 stopni.

Fachowcy z warszawskiego zakładu produkcji sprężyn nadmieniają również, że poprawnie wykonana i zamontowana sprężyna spiralna płaska znacznie redukuje siły oraz tarcia różnego typu mechanizmów.

Zastosowanie sprężyn spiralnych płaskich

Budowa i sposób działania sprężyn spiralnych płaskich wyznacza ich zastosowanie. Specjaliści z firmy SPRĘŻYNY Andrzeja Wojszcza tłumaczą, że sprawdzają się one tam, gdzie zachodzi ruch liniowy. Tego typu wyroby sprężynowe mają bowiem dużą zdolność do wywierania znacznej siły w zakresie ugięcia. Oznacza to, że można je wykorzystać w podzespołach wymagających obrotu liniowego o 360 stopniach lub obrotu kątowego mniejszego niż 360 stopni. Sprężyny spiralne płaskie doskonale nadają się zatem jako alternatywa dla standardowych wersji skrętnych, a ich łatwe obracanie się w ruchu kołowym pozwala zastosowań je między innymi w mechanizmach zegarów czy różnego typu zabawek mechanicznych.

Fachowcy z firmy SPRĘŻYNY Andrzeja Wojszcza podkreślają jednak, że zastosowanie sprężyn spiralnych płaskich jest znacznie szersze i zależy w dużej mierze od zamówionego wariantu. Takie modele dostępne są między innymi:

  • z krawędziami standardowymi lub zaokrąglonymi;

  • w wersjach wyprodukowanych z materiałów sprężynowych do hartowania zimnowalcowanego, gorącowalcowanego bądź z surowca nierdzewnego;

  • w rodzajach różniących się wymiarami (tj. średnicą zewnętrzną, średnicą trzpienia, grubością i szerokością taśmy, długością taśmy w rozwinięciu).

Produkcja sprężyn na wymiar

Firma produkcyjna sprężyn Andrzeja Wojszcza działa na rynku nieprzerwanie od 1998 roku, gwarantując zarówno liczne katalogowe produkty, jak i wyroby sprężynowe na specjalne zamówienie. Klienci mogą dostarczyć zatem gotowy projekt, licząc na błyskawiczne wykonanie, atrakcyjną cenę oraz na wysoką jakość.

Sprężyny produkowane na wymiar w zakładzie Andrzeja Wojszcza wykonywane są tylko z certyfikowanych materiałów. Przechodzą one również restrykcyjną kontrolę jakości i zgodne są z wymogami norm PN-EN, ISO oraz DIN. Nie tylko wyróżniają się zatem swoją sprawnością, ale także bezawaryjnością i długą żywotnością.