Wprowadzenie się do wyremontowanego, nowego mieszkania lub domu powinno być przyjemnym doświadczeniem. Często jednak zapomina się o pewnym istotnym fakcie, jakim jest sprzątanie po remoncie lub budowie. Aby nie dać się zaskoczyć, dobrze jest wcześniej je zorganizować. Od czego należy zacząć i jak je zaplanować? O czym powinno się pamiętać? Jakich środków do sprzątania użyć? Podpowiadamy!

Środki do sprzątania po remoncie – co jest niezbędne?

Sprzątanie wnętrz po remoncie lub budowie wymaga skorzystania z odpowiednich środków. Od tego też należy zacząć. Dobrze jest się wcześniej zaopatrzyć w takie akcesoria jak:

 • szczotki – najlepiej z miękkim włosiem i zabezpieczonym końcem, chroniącym przed wybijaniem mebli czy ścian,
 • szufelkę,
 • odkurzacz przemysłowy (z wymiennymi końcówkami) – do usunięcia gruzu i wyczyszczenia różnych zakamarków,
 • ściereczki, myjki i pędzelki –znacznie ułatwią czyszczenie mniejszych, trudnodostępnych powierzchni,
 • mopy – płaski do mycia ścian i sufitu, paskowy z wyciskarką do większych brudów,
 • worki na śmieci,
 • pojemniki,
 • papierowe ręczniki,
 • środki czyszczące, np. płyn do mycia szyb czy do czyszczenia podłóg.

W przypadku zabrudzeń farbą potrzebny będzie rozcieńczalnik. Warto również zakupić specjalne rękawiczki, które ułatwią pracę i ochronią skórę przed działaniem detergentów.

Jak sprzątać po remoncie? 

Sprzątanie po remoncie można podzielić na:

1. Sprzątanie suche

Obejmuje odkurzanie zalegającego kurzu, pyłu czy gruzu. Należy tutaj zawsze zaczynać od góry od dołu i rozpocząć pracę od sufitów i znajdujących się najwyżej elementów. Potem dopiero można się kierować ku dołowi. Sposób ten umożliwia swobodne opadanie kurzu na podłogę, którą należy zostawić do czyszczenia na koniec. Większe zabrudzenia można usunąć ręcznie lub z użyciem szczotek i szufelek. Na odkurzanie ścian i innych części powinno się przeznaczyć cały dzień. Kurz bowiem jeszcze kilka godzin po zakończeniu prac będzie obecny w powietrzu.

2. Mycie kolejnych powierzchni

Do tego etapu potrzebne będą szmatki i gąbki wchłaniające wodę. Umożliwią skuteczne zebranie kurzu i wszelkich zabrudzeń ze ścian i przyrządów. Jeśli ściany były niedawno malowane, należy pominąć ich czyszczenie. W innym przypadku powinno się postępować z nimi bardzo delikatnie, z użyciem niewielkiej ilości wody zmieszanej z detergentem. Inaczej farba może się rozmoczyć, a ściana ulec uszkodzeniu.

3. Mycie podłogi

Do usunięcia śladów farby wodorozcieńczalnej  na posadzce najlepiej zastosować lekko zamoczoną szmatkę. W przypadku farb rozpuszczalnikowych niezbędne będą rozpuszczalniki. Środki czyszczące należy dobierać nie tylko do farby, ale też do materiału. Inaczej czyści się płytki ceramiczne, a inaczej drewniane podłogi.

Profesjonalne sprzątanie po budowie

W zaoszczędzeniu czasu pomoże skorzystanie z pomocy serwisu. Usługi sprzątające zajmą się wszystkim, zarówno w przypadku prywatnych, jak i biznesowych klientów. Sprzątanie po budowie obejmuje wówczas:

 1. maszynowe czyszczenie – dotyczy płaskich powierzchni i obejmuje gres czy wylewki,
 2. usuwanie zaschniętej farby, kleju, zaprawy czy budowlanego pyłu.

Sprzątanie obejmuje zarówno powierzchnie wspólne, jak i lokali mieszkalnych. W ramach wspólnych powierzchni wykonuje się:

 • mycie i doczyszczanie powierzchni schodów czy typu gres (np. korytarze),
 • mycie szklanych powierzchni, okien, drzwi (z futrynami), balustrad, klamek i okuć,
 • czyszczenie kaloryferów (po zdjęciu zabezpieczającej folii), parapetów, portali windowych oraz oświetleniowych opraw.

Sprzątanie mieszkań obejmuje natomiast dodatkowo mycie elektrycznego osprzętu, wentylacji i instalacji wodno-kanalizacyjnych, odkurzanie betonowej posadzki, jak również czyszczenie lamp na balkonach.

Sprzątanie po wszelkich pracach remontowych czy budowlanych to niełatwe zadanie. Zwykle wymaga grupy osób oraz specjalistycznych środków i sprzętu. Wprowadzenie się do nowego mieszkania czy domu przyspieszy na pewno skorzystanie z usług fachowców.