Wykładziny stosujemy zarówno w domach prywatnych, jak i w biurowcach. Na uwadze trzeba mieć to, że w biurach wykładziny są intensywniej użytkowane, a co za tym idzie, koniecznie jest ich częstsze czyszczenie. Dzięki temu zapewnimy komfort pracy osób zatrudnionych. Jednak jak często należy myć wykładzinę biurową, a także, jakie są metody czyszczenia jej?

Jak często czyścić wykładzinę w biurze?

W pracy duże znaczenie ma przyjazne środowisko i odpowiedni wygląd miejsca wykonywania czynności zawodowych. Te czynniki wpływają nie tylko na komfort, lecz również na efektywność pracy. Jednym z najczęstszych wykończeń podłogi w biurach są wykładziny. Aby zachować odpowiedni standard, konieczne jest ich regularne czyszczenie. Zadanie to wykonuje się, gdy na wykładzinie zebrało się dużo brudu. Jak informuje specjalista od czyszczenia biur z firmy Sprzątanie - Volter Wioletta Kaczmarek z Anielewa, regularne czyszczenie wykładziny jest wskazane, ponieważ gromadzą się na niej odpadki organiczne, resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia stanowiące idealną pożywkę dla roztoczy. Poza tym zaniedbana wykładzina wygląda mało estetycznie i szybciej się niszczy. W związku z tym zaleca się czyścić wykładziny biurowe co najmniej 2 – 4 razy w roku, a odstęp między czyszczeniem nie powinien przekraczać 3 – 6 miesięcy.

Jakie są metody czyszczenia wykładzin?

Wykładzina nadaje ciepła wnętrzu, w którym się znajduje. W celu zachowania jej walorów przez jak najdłuższy czas niezbędne jest regularne jej czyszczenie. Zanim jednak zdecydujemy się na zrealizowanie tej czynności, warto zapoznać się z metodami czyszczenia. Pierwsza z nich to czyszczenie wykładzin na sucho. Inaczej sposób ten nazywa się metodą suchej piany lub kapsułkowania. Czyszczenie na sucho to szybki i bezpieczny sposób pozbycia się zanieczyszczeń i brudu z wykładziny bez konieczności wyłączenia powierzchni użytkowej i przerw w pracy. Ta metoda polecana jest w miejscach, gdzie niewskazane jest stosowanie wody. Sposób ten stosowany jest przede wszystkim w sytuacji, gdy musimy poradzić sobie z małymi zabrudzeniami. W trakcie czyszczenia nanosimy odpowiedni środek na wykładzinę za pomocą maszyny dyskowej, jednotarczowej, która wyposażona jest w zbiornik na roztwór roboczy oraz szczotkę przeznaczoną do wykładzin. Po wyschnięciu zanieczyszczeń należy pozbyć się za pomocą odkurzacza.

Kolejna metoda wykorzystywana przez firmy sprzątające to czyszczenie wykładzin na mokro, nazywane inaczej czyszczeniem ekstrakcyjnym. Ten sposób jest dokładniejszy i należy go wybierać, gdy wykładziny są silnie zabrudzone. Decydując się na metodę na mokro, musimy liczyć się z tym, że powierzchnia musimy zostać wyłączona z użytku na kilka godzin. Wstępnie odkurza się wykładzinę, a potem natryskuje powierzchnię środkiem czyszczącym (jeśli sprzątamy stosunkowo niewielkie biura). Zadaniem preparatu jest rozpuszczenie brudu. Kolejnym krokiem jest odessanie zanieczyszczeń urządzeniem ekstrakcyjnym. Taka metoda czyszczenia powinna być powtarzana raz na rok lub pół roku, aczkolwiek ważne jest, aby w międzyczasie wykonywać czyszczenia pielęgnacyjne wykładzin.

Zapraszamy do współpracy z firmą Sprzątanie - Volter! Znajdziesz ich w Anielewie w województwie mazowieckim. Od 2019 zajmują się usługami sprzątającymi. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać oczekiwania klientów. Skontaktuj się z nimi w celu ustalenia szczegółów współpracy.