„Nie mogę sprzedać działki” – ta fraza jest w wyszukiwarkach internetowych coraz bardziej popularna, a krajowy rynek nieruchomości gruntowych przeżywa spory kryzys. Inwestowanie w grunty budowlane, w tym utrzymywanie ich i pozostawianie odłogiem w celu zwiększenia wraz z czasem ich wartości przestało być w wielu przypadkach opłacalne. Szczególnie dotyczy to problematycznych działek, czyli np. tych w nieatrakcyjnych lokalizacjach podmiejskich czy o niestandardowych wymiarach i warunkach zabudowy. Co zatem zrobić, by na takich nieruchomościach zyskiwać, zamiast tracić? Ciekawym rozwiązaniem są lokaty budowlane. O nich przeczytasz w dalszych częściach artykułu.

Dlaczego sprzedaż działki to tylko chwilowy zastrzyk pieniędzy?

Sprzedaż działki, zwłaszcza w przypadku osób prywatnych, to niestety niełatwe zadanie. O ile atrakcyjne nieruchomości gruntowe* pozwalają przy zbyciu zarobić duże pieniądze, o tyle sprzedawanie problematycznych gruntów okazuje się mało rentowne. Sprzedaż takich działek przynosi bowiem chwilowy i niewielki zastrzyk pieniędzy bez ich pomnażania. Inaczej jest w przypadku lokat budowlanych, które pozwalają zwielokrotnić wartość nieruchomości gruntowych i zarabiać na nich spore sumy w skali każdego roku. Nic dziwnego zatem, że sprzedaże mniej atrakcyjnych działek są dzisiaj rzadsze, a częściej ich właściciele wolą utworzyć z nich właśnie lokaty budowlane. Czym one jednak są?

*działki z dostępem do infrastruktury drogowej, energetycznej i teletechnicznej; działki z pełną dokumentacją, opiniami geotechnicznymi i planami zagospodarowania przestrzennego; działki w atrakcyjnych lokalizacjach; działki o regularnych wymiarach i wysokiej klasie gruntów; działki z możliwością budowy studni głębinowych czy szamb przydomowych.

Czym jest lokata budowlana?

Termin lokat budowlanych można rozpatrywać w różny sposób. W większości przypadków idea ta polega na udostępnieniu specjalistycznej agencji problematycznego gruntu, na którym zostanie zrealizowana opłacalna inwestycja budowlana – budowa budynku mieszkalnego szeregowego, obiektu gospodarczego, hotelarskiego czy komercyjnego (pasaż handlowy, biurowiec itd.). Właściciel nieruchomości gruntowej w zamian za swoją działkę uzyskuje tytuł własności do części ukończonej już inwestycji lub też może nabyć akcje spółki dewelopersko-budowlanej, która na udostępnionym terenie zrealizuje określoną inwestycję.

Tym samym lokata budowlana staje się formą długoterminowego lokowania kapitału o wysokiej stopie zwrotu, a nawet  jest sposobem zarabiania pieniędzy, bez własnego zaangażowania w budowę, a także bez ryzyka inwestycyjnego. Właściciel gruntu nie wykłada bowiem pieniędzy na stworzenie na działce apartamentu czy biurowca pod wynajem lokali użytkowych. Nie bierze on też odpowiedzialności za działania inwestora-dewelopera.

Jakie działki nadają się pod lokatę budowlaną?

Pod lokaty budowlane sprawdzają się różnego rodzaju działki. Przede wszystkim są to nieruchomości gruntowe, które nie są atrakcyjne do zakupu przez osoby prywatne między innymi ze względu na swoje niestandardowe wymiary, brak utworzonego planu zagospodarowania czy z powodu słabej klasy gruntu i nieatrakcyjnego otoczenia. Warto przy tym podkreślić, że tam, gdzie opłacalność budowy domy jednorodzinnego jest mała, nie oznacza, że niekorzystne jest stawianie obiektów gospodarczych, handlowych czy tych zaliczanych do budownictwa wielorodzinnego. Wręcz przeciwnie, wiele problematycznych działek idealnie nadaje się pod tego rodzaju inwestycje, a agencje zajmujące się wykupem nieruchomości i tworzeniem na nich swoistych lokat budowlanych, są w stanie szybko podwyższyć wartość terenu.

Podsumowując, każdy właściciel gruntu, który ma problem ze sprzedażą działki, powinien przemyśleć wybór lokaty budowlanej. Opcja ta idealna jest m.in. dla osób, których ziemia od lat stoi odłogiem, a także dla wszystkich tych, którzy pozyskali nieruchomość gruntową w spadku i nie mają pomysłu, co z nią zrobić, by zmaksymalizować swoje zyski bez zbędnych formalności oraz uporczywego szukania nabywców. Lokaty budowlane są też ciekawą formą inwestowania pieniędzy dla Polaków mieszkających poza Polską. Sam zakup działki nie gwarantuje dzisiaj po wielu latach pewnego i wysokiego zysku. Inaczej jest właśnie z inwestycjami w formie lokat budowlanych.

Korzyści krótko i długoterminowe lokat budowlanych

Lokaty budowlane są w Polsce coraz popularniejsze z wielu różnych względów. Do korzyści korzystania z takiej formy inwestowania zalicza się:

  • możliwość zarabiania na działkach, które uważane są za problematyczne i trudne w sprzedaży,
  • możliwość zwielokrotnienia wartości nieruchomości gruntowej, nawet w przypadku terenu pozornie nieatrakcyjnego dla inwestorów,
  • dobry sposób na zabezpieczenie finansowe dla osób, które pozyskały ziemię poprzez spadek,
  • dobry sposób na ulokowanie kapitału dla osób zarabiających pieniądze poza Polską,
  • możliwość uzyskania dodatkowego miesięcznego przychodu z tytułu wynajmu nieruchomości (w przypadku prawa do części danego budynku),
  • świetny sposób lokowania kapitału bez ryzyka inwestycyjnego i bez konieczności czynnego udziału w realizację/użytkowanie inwestycji.

Lokowanie kapitału w nieruchomości gruntowe – samodzielnie czy ze specjalistami?

Sposobów na lokowanie kapitału w nieruchomości gruntowe, jest wiele. W przypadku wybrania opcji lokaty budowlanej należy zgłosić się do specjalistów, którzy pomogą przejść przez wszystkie etapy inwestycji, proponując różne wersje współpracy. Jak już wcześniej wspomniano, właściciel problematycznej działki przekazanej na lokatę budowlaną może w zamian za udostępnienie terenu pozyskać część ukończonej inwestycji lub też akcje danej spółki. Liczyć może też na osiąganie zysku z tytułu wynajmu nieruchomości.

Wyżej przedstawione formy współpracy proponuje zespół LOKATY BUDOWLANE, który ofertę kieruje zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i do klientów biznesowych. Spółka ta notowana jest na rynku Blue Connect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, co potwierdza jej świetne wyniki inwestycyjne. Firma przeprowadziła na problematycznych gruntach już wiele zyskownych inwestycji, w tym budowę osiedli mieszkaniowych z zabudową szeregową. Warto też nadmienić, że takie agencje specjalizujące się w lokatach budowlanych zatrudniają wielu ekspertów – rzeczoznawców nieruchomościowych, prawników, urbanistów, specjalistów od rynku deweloperskiego itp. – którzy dają pewność wysokiej stopy zwrotu i pewnego zysku.