Maszyny do robót ziemnych to ciężki sprzęt służący do przenoszenia dużych ilości ziemi, wykopywania fundamentów czy podnoszenia elementów konstrukcji budowlanych. Istnieją różne sprzęty wykorzystywane przy realizacji robót budowlanych, ale my skupimy się na kilku kluczowych typach.

Koparki – sprzęty budowlane

Koparki to ciężki sprzęt budowlany składający się z wysięgnika, czerpaka (lub ramienia), łyżki i kabiny umieszczonej na obrotowej platformie stojącej na podwoziu z gąsienicami lub kołami. Wszystkie ruchy i funkcje koparki hydraulicznej wykonywane są za sprawą działania płynu hydraulicznego. Biorąc pod uwagę liniowe uruchamianie cylindrów hydraulicznych, ich sposób działania nie różni się od pracy koparek linowych, które do wykonywania ruchów wykorzystują wciągarki i liny stalowe.

Koparko-ładowarki

Koparko-ładowarka to pojazd ciężki, który składa się z jednostki przypominającej traktor, wyposażonej z przodu w łopatę / łyżkę i koparkę z tyłu. Ze względu na stosunkowo mały rozmiar i wszechstronność koparko-ładowarki są bardzo popularne w inżynierii miejskiej i małych projektach budowlanych, takich jak budowa domów jednorodzinnych czy naprawa dróg miejskich. Biorąc pod uwagę szeroki zakres zastosowań koparko-ładowarki wielu inwestorów prywatnych decyduje się na wynajem sprzętu, np. z Prodigger, do realizacji pojedynczych projektów budowlanych.

Spychacz

Spychacz to traktor wyposażony w dużą metalową płytę używaną do pchania dużych ilości ziemi, piasku, gruzu lub innego podobnego materiału wykorzystywanego podczas prac budowlanych. Standardowy sprzęt jest zazwyczaj wyposażony z tyłu w urządzenie przypominające pazury do poluzowania materiałów o dużej gęstości.

Ładowarka o sterowaniu burtowym

Ładowarka burtowa to mała napędzana silnikiem maszyna o sztywnej konstrukcji z ramionami zdolnymi do podniesienia i służącymi do mocowania szerokiej gamy narzędzi lub osprzętu oszczędzającego siłę roboczą. Ładowarki o sterowaniu burtowym to zazwyczaj pojazdy czterokołowe z kołami mechanicznie zablokowanymi z każdej strony, w których koła napędowe po lewej stronie mogą być napędzane niezależnie od kół napędowych po prawej stronie Koła zazwyczaj nie mają oddzielnego mechanizmu sterującego i utrzymują stałe proste ustawienie na korpusie maszyny.. Skręcanie odbywa się za pomocą różnicowego układu kierowniczego, w którym lewe i prawe pary kół poruszają się z różnymi prędkościami, a maszyna skręca przez poślizg lub przeciąganie kół o stałej orientacji po podłożu. Niezwykle sztywna rama i mocne łożyska kół zapobiegają uszkodzeniu maszyny przez siły skręcające wywołane ruchem ciągnięcia.