Obecnie najwyższym standardem budynków biurowych, komercyjnych, czy publicznych jest wdrażanie w nich nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych. To one pozwalają chłodzić pomieszczenia latem, oraz dogrzewać je w porze zimowej. Ich wysoka wydajność zależy jednak od wielu czynników. Klimatyzatory wewnętrzne, a także jednostki zewnętrzne, muszą być zatem w odpowiedni sposób serwisowane. Za serwis uważa się zaś przegląd, modernizacje, naprawy, czy oczyszczanie i wymiany filtrów.

Jak klimatyzatory wewnętrzne spotykamy w biurach?

W biurowcach można spotkać różnego typu klimatyzatory biurowe. Wyróżnia się między innymi te ścienne, które są stosunkowo tanie, uniwersalne, łatwe w przystosowaniu do systemu zautomatyzowanego, a także wyróżniające się cichą pracę i niewielkimi rozmiarami. Popularne są również klimatyzatory kasetonowe, które instalowane są w konstrukcji stropowej, często też w suficie podwieszanym, świetnie sprawdzając się w wielkopowierzchniowych biurach typu open space. Podobnie jest z klimatyzatorami kanałowymi, które najlepiej stosować tam, gdzie występuje duża liczba małych, średnich oraz dużych pomieszczeń. Taki system jest dla takich obiektów najbardziej opłacalny i wydajny. Do kolejnych modeli można zaliczyć również klimatyzatory podsufitowe dla wnętrz z wysokim sufitem, oraz klimatyzatory przypodłogowe, które często tworzone są w wieżowcach i przeszklonych obiektach.

Stała obsługa klimatyzatorów – dlaczego jest ważna?

Odpowiednia temperatura wnętrz w biurowcach znacznie wpływa na wydajność pracy pracowników i poczucie komfortu. Warto jednak wiedzieć, że klimatyzatory muszą być okresowo serwisowane, ponieważ te rzadko obsługiwane posiadają znacznie zanieczyszczone filtry. To zaś może spowodować bardzo wiele szkód – przede wszystkim generowanie powietrza, w którym zawarte będą niebezpieczne bakterie, w tym te atakujące drogi oddechowe człowieka, czy też spojówki. Nieserwisowany sprzęt może także doprowadzić do znacznie zwiększonego zużycia energii elektrycznej, a w skrajnych przypadkach do pożaru. Na szczęście nowoczesne klimatyzatory, które często podpięte są pod automatykę budynkową BMS, wielokrotnie wyposażone są w funkcje wczesnego ostrzegania. Niektóre również ulegają samooczyszczeniu i samokalibracji, co nie oznacza braku konieczności ich okresowego serwisowania.

Na czym polega obsługa klimatyzacji biurowej?

Obsługa klimatyzacji biurowej to wiele różnych działań najlepszych pracowni takich, jak m.in. CLIMATRONIC. Mowa zatem o czyszczeniu parownika, odgrzybianiu i dezynfekcji turbin wentylatora, o udrażnianiu rurociągu skroplin, o sprawdzaniu poprawności działania pompki skroplin, o czyszczeniu lub wymianie filtrów powietrza, o wpinaniu manometrów w celu sprawdzenia ciśnienia, o sprawdzeniu mocowań klimatyzatorów zewnętrznych oraz wewnętrznych, o dokonywaniu szerokich przeglądów i kalibracji, czy o modernizacji systemu automatyzacji klimatyzacji, która podłączona jest pod system BMS. Obsługa klimatyzacji biurowej to zatem nie tylko naprawa, oraz okresowa analiza techniczna sprzętów i instalacji. To często ważne modernizacje. Wszystko po to, aby technologia ta działała bez zarzutu, aby była energooszczędna, prosta w obsłudze, bezawaryjna, żywotna i bezpieczna dla zdrowia pracowników. Najlepsze pracownie zajmujące się klimatyzacjami, urządzeniami chłodniczymi dla firm, rekuperacją, oraz wentylacją, są przy tym przygotowane na takie wdrożenia, aby tworzyć w biurach przestrzenie hypoalergiczne – bez bakterii, alergenów i dużej ilości kurzu!