Sterowniki PLC wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych. Dzięki nim możliwa jest automatyzacja maszyn, linii technologicznych i urządzeń. Ich podstawowe zadanie to zbieranie informacji o przebiegu procesu. W tym celu używają rozmaitych czujników, np. wyłączników, czujników zbliżeniowych, czy układów pomiarowych. Zebrane informacje wykorzystywane są do sterowania procesem. Wartości sterowników PLC mogą być monitorowane i rejestrowane. Czym dokładnie one są i do czego służą? Poznaj firmę Elstat z Poznania!

Sterowniki programowalne

Sterowniki PLC (Programmable Logic Controller) określa się także mianem sterowników programowanych. Są to mikrokomputery przemysłowe służące do przyjmowania sygnałów wejściowych pochodzących z czujników. Na podstawie tych sygnałów sterownik PLC wykonuje zadany program i steruje urządzeniami wyjściowymi.

Zastosowanie tych sterowników umożliwia zdefiniowanie algorytmu sterującego za pomocą oprogramowania. Instalacja sprzętowa zakończona jest zwykle podłączeniem innych elementów automatyzacji do wejść i wyjść sterownika. Zapewnia to elastyczną rozbudowę systemu, co oznacza, że w przypadku zmian podczas procesu sterowania nie trzeba dostosowywać całej instalacji, lecz wystarczy jedynie wprowadzić odpowiednie poprawki do programu realizowanego przez sterownik.

Sterowniki PLC, składają się z modułów wejściowych i wyjściowych, a także jednostki centralnej i interfejsów, które zapewniają komunikację z pozostałymi urządzeniami.

Wejścia sterowników mogą być cyfrowe lub analogowe. Zadaniem ich jest odbieranie sygnałów pochodzących z urządzeń zewnętrznych, czyli czujników. Następnie sygnały te zmieniane są na sygnały logiczne, które akceptowane są przez jednostkę centralną. Procesor steruje nimi, opierając się na instrukcjach programowych zawartych w pamięci. Instrukcje te określają, jakie czynności powinien wykonać sterownik programowalny przy odpowiednich stanie wejść i w danym procesie.

Pulpit sterowniczy daje możliwość wyświetlania informacji dotyczących realizowanego procesu sterowania, a także kontrolowanie go i wprowadzanie parametrów. Z kolei urządzenia wykonawcze, jak np. styczniki, falowniki lub wskaźniki mogą stanowić elementy wyjściowe sterowników. Praca sterownika zwykle ma charakter szeregowo-cykliczny, czyli wykonuje kolejno pojedyncze rozkazy programu w kolejności zapisanej w programie. Po wykonaniu rozkazów i określeniu stanu wejść sterownik PLC wpisuje ich stany do pamięci, a potem steruje właściwymi wyjściami, wyłączając lub włączając podłączone do nich elementy wykonawcze.

Przekaźniki programowalne

Obecnie bez trudu znajdziemy niewielkie sterowniki logiczne. Które zaliczane są do grupy tzw. przekaźników programowalnych. Stanowią one kompaktowe urządzenia sterujące z ograniczonymi możliwościami programowymi. Sterowniki te zwykle obsługują małą liczbę wejść i wyjść. Najczęściej stosuje się je do typowych aplikacji sterowania układów napędowych i aplikacji sterujących urządzeniami automatyki domowej. Przykładowo mogą być wykorzystywane do sterowania oświetleniem klatek schodowych, czy też napędu bramy garażowej lub wjazdowej.

Co oferuje firma Elstat?

Elstat to firma z Poznania, specjalizująca się w produkcji przełączników, czujników indukcyjnych oraz pływaków MAC3 i sond pływakowych i szambowych. Oferta firmy obejmuje również wyłączniki krańcowe, przekaźniki, czujniki optyczne oraz hurtownię artykułów elektronicznych i elektrycznych. Elstat oferuje również elementy automatyki przemysłowej, takie jak szafy i obudowy, przyciski sterownicze czy mierniki. Elstat zajmuje się także zdalnym sterowaniem, chłodzeniem i grzaniem, oraz wentylacją. Dostępne są również transformatory i rdzenie do transformatorów.