Strzemiona do resorów oferowane przez Argop s.c., nazywane cybantami, to istotne elementy zawieszenia w samochodach użytkowych, które odpowiadają za połączenie resoru z osią. Mimo swojej prostej budowy i zastosowania, generują one wiele problemów i wątpliwości. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze aspekty związane ze strzemionami do resorów, takie jak ich dopasowanie do konkretnego pojazdu, różne typy i formy oraz parametry techniczne.

Typy i formy strzemion

Strzemiona można podzielić na dwa podstawowe typy, a mianowicie strzemiona o pełnym profilu oraz strzemiona spłaszczane, czyli klepane. W przypadku tych pierwszych wyróżniamy trzy odmiany – gięte na prosto, z lekkim łukiem oraz gięte na okrągło (pełny łuk). Podobny podział występuje również w przypadku strzemion o zmiennym profilu. Dodatkowo na rynku można spotkać nietypowe cybanty, jak na przykład te stosowane w Scania 124.

Dobór odpowiedniego strzemienia

Kluczowe znaczenie ma odpowiednie dopasowanie strzemienia do konkretnego pojazdu. Aby to uczynić, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak typ i forma strzemienia, średnica pręta, z jakiego zostało wykonane, oraz gwint. W większości przypadków gwint oznacza również średnicę pręta, jednak istnieją wyjątki, jak choćby wspomniane wcześniej strzemię do Scanii 124.

Najczęściej spotykane gwinty

Wśród strzemion do samochodów użytkowych występują różne rodzaje gwintów, które są dopasowane do poszczególnych marek samochodów, naczep i osi. Przykładowe gwinty to M20x2, M20x2,5 czy M20x3. Należy zwrócić uwagę na skok gwintu, gdyż może on wpłynąć na właściwe dopasowanie strzemienia.

Rozstaw strzemion

Kolejnym istotnym parametrem jest rozstaw strzemion. Często popełnianym błędem jest podawanie zewnętrznych wymiarów jarzma. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami cybanty wymiaruje się wykorzystując wewnętrzne gabaryty. Podstawowe rozstawy zaczynają się od 60 mm i kończą powyżej 200 mm.

Wysokość strzemienia

Ostatnim etapem doboru odpowiedniego strzemienia jest określenie jego wysokości. Podobnie jak w przypadku rozstawu, istotny jest wymiar wewnętrzny. Wysokość strzemion może się różnić – najniższe mają zaledwie około 70 mm, natomiast najwyższe przekraczają 600 mm.

Jakość i specjalizacja strzemion

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze strzemion do resorów, takich jak oferowane przez Argop s.c., jest ich jakość i wytrzymałość. Czasami konieczne może okazać się również zastosowanie specjalistycznych strzemion, takich jak te dedykowane dla pojazdów o podwyższonym zawieszeniu czy samochodów terenowych. W takim przypadku warto skonsultować się z fachowcami lub serwisem samochodowym, aby dobrać odpowiednie cybanty spełniające konkretne wymagania.