Studnie głębinowe kojarzą się nam z zamierzchłymi czasami, w których to mieszkańcy wsi sami kopali studnie, aby pobierać z nich wodę. Nic bardziej mylnego – ta praktyka stosowana jest po dziś dzień i w dodatku może być nawet bardziej opłacalna niż podłączanie się do lokalnego wodociągu. W jakich przypadkach jest lepsza od sieci wodociągowej i czy to się w ogóle opłaca?

Studnia głębinowa czy wodociąg?

Chcąc doprowadzić wodę do domu, mamy możliwość albo podłączenia się do sieci wodociągowej, albo wybudować własne ujęcie wody. Żadne rozwiązanie nie jest idealne, jednak ostatnio możemy zauważyć trend budowania domów autonomicznych. Korzystanie z infrastruktury zewnętrznej jest prostsze, jednak nie zawsze może się opłacać. Na samym początku musimy zwrócić uwagę na pozwolenia – budowa studni podlega przepisom prawa budowlanego i aby taką wybudować, musimy najpierw wypełnić odpowiednie formalności – między innymi wniosek oraz dokumentację geologiczną. W przypadku wody z wodociągów również musimy odbyć podobne formalności, jednak jest ich mniej, a wszystkie określa umowa z siecią wodociągową. Koszt wykopania studni głębinowej wynosi około siedmiu tysięcy złotych – jednak ten zwraca się po mniej więcej pięciu latach. Cena wykopu zależy również od specjalistów – takich, jak Rokosa Roman Ferensztaj - którym powierzymy to zadanie.  W przypadku wodociągu koszt jest o około dwa tysiące mniejszy, jednak musimy liczyć się z dalszymi kosztami, w postaci opłat za wodę z sieci miejskiej.

Co się bardziej opłaca?

To zależy głównie od tego, do czego będziemy wykorzystywać wodę. Na zwykłe potrzeby domowe, może wystarczyć sieć wodociągowa. W przypadku mieszkania w większym domu – szczególnie z ogrodem – musimy się liczyć wtedy z większymi kosztami. Koszty nawadniania większego ogródka mogą wynieść nawet cztery tysiące złotych rocznie. W takim wypadku warto zainwestować w wodną autonomię. Studnia głębinowa to źródło praktycznie darmowej wody, a korzystanie z wodociągu oznacza ponoszenie stałych kosztów – które, według ekspertów, będą stale rosły. Wybudowanie studni zwróci się nam po kilku latach i pozwoli zaoszczędzić nawet półtora tysiąca złotych. Sieć wodociągowa jest jednak prostsza w wybudowaniu. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb danego użytkownika, więc warto przeanalizować dostępne możliwości, przed podjęciem ostatecznej decyzji.