Studnie głębinowe wiercone – garść informacji

Materiał partnera
2019-07-09

Dzisiaj zapotrzebowanie na wykonawstwo studni głębinowych można zauważyć zarówno wśród klientów biznesowych, publicznych oraz oczywiście indywidualnych. Warto przy tym wiedzieć, że studnie głębinowe to rozwiązania idealnie wpasowujące się w idee budownictwa pasywnego, czyli proekologicznego oraz energooszczędnego. Inwestycja zwraca się bowiem nawet w kilkadziesiąt miesięcy, a wydobywany, przebadany i czysty surowiec, jest dla użytkownika całkowicie darmowy!

Studia głębinowa – kiedy warto zastosować?

Skupiając się na budownictwie jednorodzinnym, warto wiedzieć, że studnie głębinowe warto wykorzystywać we wielu przypadkach. Mowa o chęci uniezależnienia się od surowca z miejskich wodociągów, który jest coraz droższy, a przy tym niestety często o niskiej jakości; czy też o konieczności budowy studni ze względu na brak możliwości podłączenia się pod urbanistyczną sieć. Najczęściej spotykamy się z takim zjawiskiem na odrolnionych działach, terenach blisko lasu, czy jeziora, czyli wszędzie tam, gdzie mogliśmy postawić dom, ale przyłącza mediów są ciężkie lub drogie w zainstalowaniu.

Uproszczony schemat wykonania studni głębinowej

Pierwszym etapem wykonania studni głębinowej, jest oczywiście konieczność przeprowadzenia badań geologicznych, które między innymi określą zasobność złóż wody głębinowej. Wielokrotnie ważne są także świadectwa energetyczne dla danego obiektu. Dopiero w kolejnym etapie przechodzi się do tworzenia złożonego projektu, będącego podstawą wykonawstwa studni. Sam proces jej tworzenia polega na wykonaniu odwiertu w gruncie, wprowadzając specjalne, atestowane higienicznie rury osłonowe. Następnie umieszcza się w nich specjalny filtr, który zagłębiony jest w warstwie wodonośnej. Sam pobór wody jest zaś uzyskiwany dwoma drogami. W pierwszej opcji mamy do czynienia z pompą samozasysającą podłączoną pod zestaw hydroforowy; a w drugim rozwiązaniu, wykorzystywane są nowoczesne pompy głębinowe, podłączone pod zbiornik hydroforowy. Warto przy tym wiedzieć, że taka forma studni, jest wykorzystywana głównie wtedy, kiedy planowany pobór wody przekracza 5 m3 na dobę, a odwiert musi być wykonany maksymalnie na głębokość 30 metrów! Wtedy, aby móc przeprowadzić inwestycję, należy uzyskać stosowane pozwolenie na budowę…

Jeśli jesteś zainteresowany budową studni głębinowej na swoim podwórku, koniecznie podejmij współpracę z firmą PPHU NOWAKOWSKI Grzegorz NOWAKOWSKI, która wykonywała prace m.in. dla gospodarstw rolnych, potrzebujących taniego surowca głębinowego do pojenia swoich zwierząt hodowlanych, czy uprawy ogródków warzywnych!

Opracowanie artykułu:

PPHU "NOWAKOWSKI" Grzegorz NOWAKOWSKI

Żarnowiecka 10, 42-445 Szczekociny śląskie
e-mail