Coraz większa liczba domostw jednorodzinnych czy to nowych, czy też starszych, ale remontowanych, decyduje się na inwestowanie w technologię gazową. To ona jest bowiem bardzo energooszczędna, proekologiczna, łatwa we wdrożeniu, a także prosta w obsłudze. Jakie są jednak jej wersje? Tego dowiesz się razem z nami. Pomożemy przygotować Ci się do inwestycji, podpowiadając jakiego instalatora należy wybrać! 

Instalacja gazowa – różnorodność

Instalacja gazowa może być bardzo różnorodna. W wersji zależnej, czy tej którą można nawet nazwać on-grid jest ona podłączona do sieci – najczęściej urbanistycznej – określonego dostawcy energii gazowej. Mowa oczywiście o gazie ziemnym. W modelu niezależnym – off-grid, czyli poza siecią – jest ona stworzona ze zbiornika LPG, gdzie gaz płynny można kupować od różnych dostawców bez konieczności podpisywania długoletnich umów. Warto przy tym wiedzieć, że nie tylko tym różni się od siebie technologia gazowa. Odmienne mogą być materiały wykończeniowe, poziom zautomatyzowania (możliwość podpięcia pod rozwiązanie SmartDom), czy sam rozkład. Instalacja gazowa w uproszczonym modelu może zaś składać się z  przyłącza (do gazociągu lub zbiornika LPG), z kurka głównego, z dopływu rozdzielnego, z szafki gazowej z gazomierzem, z pionów oraz oczywiście z przewodów użytkowych skierowanych do urządzeń gazowych.

Cele tworzenia instalacji gazowej w domu jednorodzinnym

Instalacja gazowa nie tylko jest potrzebna do zasilania kuchenki gazowej w domu. Dzisiaj wykorzystuje się również ją do zasilania centralnego ogrzewania, a także systemu ciepłej wody użytkowej. Podkreślić przy tym należy to, że instalacja gazowa może nawet dotyczyć ogrzewania podłogowego. Dzisiaj spotkać się można przy tym z różnego rodzaju urządzeniami gazowymi, od kotłów kondensacyjnych gazowych, po pojemnościowe lub objętościowe podgrzewacze wody. Wszystkie urządzenia gazowe, a także instalacje są obecnie tak pożądane z kilku względów. Przede wszystkim pobór paliwa jest niższy o kilkanaście procent w porównaniu z innymi technologiami, a sprawność energetyczna może wynieść nawet do 96%! Wszystko to przy bezobsługowych rozwiązaniach, a także przy wysokim bezpieczeństwie eksploatacyjnym. Zapomnieć nie można również o certyfikatach proekologiczności! Urządzenia gazowe posiadają często znak Błękitnego Anioła…

Instalator kluczem do sukcesu

Instalator sieci gazowej C.O., czy c.w.u. przede wszystkim przeprowadza liczne ekspertyzy oraz wizje lokalną. Pracuje on również na podstawie wcześniej stworzonych przez architektów planów i projektów, dlatego jego praca jest bardzo wymagająca. Podkreślić należy to, że instalatorzy wiedzą, w jaki sposób zoptymalizować kosztorys, a także jak dobrać odpowiednie elementy sieci gazowej, aby ta osiągała najlepsze wyniki. To właśnie oni pomogą wybrać Ci kocioł kondensacyjny, czy podgrzewacz wody, gwarantując ich montaż, podłączenie do sieci, pierwszy rozruch i kalibrację, a także późniejszy serwis. Na to możesz liczyć współpracując z firmą MCI Marcina Czarneckiego, która specjalizuje się w zakładaniu instalacji sanitarnych w budynkach. Przedsiębiorstwo to przy tym jest w stanie stworzyć nowoczesną kotłownię gazową, która musi spełniać restrykcyjne normy krajowe i europejskie.

Tworzenie kotłowni gazowej

Budowa kotłowni gazowej musi odbywać się na podstawie wielu przepisów. Istotne jest uwzględnienie specjalnych własności dla paliwa gazowego, czyli taki dobór elementów kotłowni, aby była ona w 100% bezpieczna w eksploatacji. Ważne jest wybranie odpowiedniego dla pomieszczenia kotła, palnika, układu regulacyjnego, czy systemu pomiarowego. Ważne jest także to, aby wdrożyć odpowiednie układy wentylacyjne. Warto wiedzieć, że kotły mogą być umieszczone w piwnicy lub na dolnej kondygnacji budynku w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego przebywania ludzi. Istotna jest również ich odpowiednia powierzchnia, wysokość sufitów – najczęściej 2,2 m – a także stopień ochrony przeciwpożarowej. Kotłownia gazowa powinna być stworzona z materiałów niepalnych i powinna być odpowiednio zabezpieczona, czym zajmuje się instalator.