Sufity podwieszane to pomysł na eleganckie, awangardowe i ciekawe wnętrza. Z nimi można również podwyższyć funkcjonalność pomieszczeń, dodatkowo je wygłuszając czy zabezpieczając przed pożarami i nadmierną stratą energii cieplnej. Z czego się zatem buduje sufity podwieszane? Jak wygląda ich montaż? Kiedy warto postawić na sufity z płyt kartonowo gipsowych i profili aluminiowych?

Konstrukcja sufitu podwieszanego

Konstrukcja sufitu podwieszanego jest stosunkowo prosta. Składa się ona bowiem z elementów suchej zabudowy oraz z metalowego systemu montażowego. Uszczegóławiając, sufit podwieszany budowany jest z:

  • płyt kartonowo gipsowych,
  • specjalnych profili aluminiowych lub drewnianych,
  • wieszaków,
  • profili nośnych CD,
  • profil głównych CD,
  • materiałów izolacyjnych i wygłuszających np. wełna mineralna.

Dodatkowymi elementami są rozwiązania oświetleniowe np. oczka lub taśmy LED, a także kanały instalacyjne, które prowadzone są między konstrukcją sufitu podwieszanego a stropem właściwym. W ten sposób można rozprowadzać przewody elektryczne, kable teletechniczne, elementy wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, a także system ppoż.

Gdzie sufit podwieszany znajduje swoje zastosowanie?

Sufity podwieszane jednopoziomowe stosowane są w biurowcach wielkopowierzchniowych, a niekiedy też w magazynach. Często tworzy się je także w szkołach i szpitalach. Ich zastosowanie w takich obiektach ma zaś swoje uzasadnienie w tym, iż w prosty sposób, w konstrukcji sufitu podwieszanego mogą być prowadzone instalacje. Dotyczy to również systemów przeciwpożarowych. 

Ciekawsze wizualnie sufity dwu lub nawet kilkupoziomowe z oświetleniem LED, żyrandolami, listwami dekoracyjnymi i sztukaterią stosuje się zaś w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Z ich wykorzystaniem można w kreatywny sposób zaaranżować przestrzeń salonu, łazienki, korytarzu czy sypialni. Sufity podwieszane kryją wtedy niedoskonałości właściwych stropów (np. pęknięcie poprzeczne w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty) i optycznie powiększają wnętrza. Warto również dodać, że mogą być wykonane w różnych stylach architektonicznych, od skandynawskiego począwszy, na klasycznym kończąc.

Jak tworzony jest sufit podwieszany?

Tworzeniem sufitów podwieszanych zajmują się szeroko wyspecjalizowane firmy remontowe, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz doświadczonymi pracownikami. Tym wyróżnia się przedsiębiorstwo usług ogólnobudowlanych Piotra Bartyzela, które działa w Krakowie od 1994 roku. Takie firmy polecają swoim inwestorom, by w przypadku bardziej złożonych konstrukcji sufitów podwieszanych zamówili oni specjalny projekt w biurze architektonicznym. Mniej zaawansowane koncepcje można zaś stworzyć bez wcześniejszego projektowania.

Jeśli chodzi zaś o prace montażowe, przebiegają one błyskawicznie. W pierwszej kolejności przygotowane muszą być miejsca dla profili CD oraz wieszaków. Tworzenie solidnego rusztu dla płyt K-G to podstawa całej inwestycji. Po wykonaniu szkieletu sufitu podwieszanego jest on zabudowywany panelami, a te w kolejnych etapach są wykańczane wybranymi materiałami. Może to być zarówno drewno, jak i tynk. Pomysłów jest naprawdę wiele. Prace kończą się zaś montażem systemów oświetleniowych i innych dodatków dekoracyjnych.