Podczas budowy hali przemysłowej lub innego budynku firmowego, należy zastosować rozwiązania, które będą bezpieczne i funkcjonalne. Jednymi z nich są systemy oddymiające oraz świetliki dachowe. Umożliwiają one bezpieczne i komfortowe korzystanie z budynku oraz pozwalają na stworzenie optymalnych warunków pracy, zgodnych z przepisami BHP. Jakie są zalety oraz rodzaje tych rozwiązań i gdzie kupić materiały?

Systemy oddymiające – bezpieczeństwo!

Na samym początku warto poruszyć kwestię bezpieczeństwa, gdyż to ono powinno być stawiane na pierwszym miejscu. System oddymiający to nieodłączny element zabezpieczeń przeciwpożarowych, który w razie pożaru pozwala na szybkie odprowadzenie dymu na zewnątrz budynku. Wśród najpopularniejszych elementów można wymienić przede wszystkim:

  •     Klapy dymowe – nadają się zarówno do dachów płaskich, jak i do tych o lekkim nachyleniu ok. 10 stopni. Mogą służyć również do przewietrzenia pomieszczeń.
  •     Systemy oddymiania klatek schodowych – klatki schodowe są zwykle jedyną drogą ewakuacyjną, dlatego ich oddymienie w razie pożaru jest bardzo ważne.
  •     Okna oddymiające – podobnie jak klapy, doskonale sprawdzą się nie tylko do oddymiania, ale także wietrzenia.

Ochrona przeciwpożarowa to nie tylko dobra wola właściciela budynku firmowego, ale także jego obowiązek, który jest regulowany przez przepisy prawne.

Świetliki dachowe – funkcjonalność!

Systemy oddymiające to elementy zapewniające bezpieczeństwo, jednak nie wolno zapominać również o komforcie, czy właściwym naświetleniu wnętrza budynku. Zarówno systemy oddymiające, jak i świetliki można znaleźć w ofercie firmy Gulajski, której siedziba znajduje się w Kopienicach na terenie województwa śląskiego. Firma zajmuje się także przeglądem oraz remontem tych elementów.

 

Świetliki mogą występować w wielu rodzajach:

  •     Pasma świetlne – ich długość może być dowolna, dlatego sprawdzą się w przypadku długich hal przemysłowych i magazynów.
  •     Świetliki pojedyncze – doskonale sprawdzą się na mniejszych lub nieregularnych dachach, gdzie nie ma możliwości wstawienia całego pasma świetlnego.
  •     Świetliki tunelowe – wykonane z trwałych i miękkich rur, doprowadzają światło na zasadzie odbicia lustrzanego. Mogą być stosowane na każdym rodzaju dachu.
  •     Świetliki rurowe – wykonane z rur sztywnych, mogą przenosić światło na większe odległości niż świetliki tunelowe wykonane z rur miękkich.

Pasma świetlne i pojedyncze klasyczne świetliki powinny być wykonane z trwałego materiału, który jednocześnie będzie doskonale przepuszczał światło. Najlepiej sprawdza się poliwęglan, który jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż szkło.