Przed laty monitoring wizyjny był stosowany wyłącznie w obiektach przemysłowych, stanowiąc skuteczny środek nadzoru video. Z biegiem czasu CCTV zaczęto instalować również w miejscach publicznych-bankach, biurach czy centrach handlowych. Coraz częściej trafia on ponadto do prywatnych domów, stając w wielu przypadkach, istotnym elementem systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Aby monitoring funkcjonował prawidłowo, jego wdrożenie należy powierzyć doświadczonym firmom, do których zdecydowanie należy Comfort Systems.

Jakie elementy wchodzą w skład systemu CCTV?

CCTV (Closed Circiut Television) stanowi technologię nadzoru video zaprojektowanej w celu monitorowania określonych zdarzeń oraz środowisk. Tworzy ją cały zestaw urządzeń wchodzących w skład nowoczesnych instalacji bezpieczeństwa, którą bez trudu można zintegrować z systemem alarmowym bądź kontroli dostępu. Ze względu na ścisłe połączenie elementów tego typu monitoring nazywa się także obwodem zamkniętym, pozwalającym na odbiór, przetwarzanie, archiwizowanie i wyświetlanie obrazu wraz z dźwiękiem. Podstawowym wyposażeniem telewizji przemysłowej są zatem kamery, monitory, nośniki transmisji obrazu, rejestratory cyfrowe oraz sprzęty elektroniczne (PVR) służące zapisywaniu video do pamięci masowej bądź zdecentralizowanej bazy przechowywania danych. Przy bardziej złożonych rozwiązaniach stosuje się również między innymi detektory ruchu czy noktowizory. Nie da się ukryć, że istotną rolę w usprawnieniu systemu odgrywa odpowiednie oprogramowanie, które może wysłać dla operatora monitoringu automatyczne powiadomienia o zdarzeniu.

Rozmaite oblicze telewizji przemysłowej

Systemy CCTV różnią się między sobą pod wieloma względami, lecz głównym kryterium ich podziału jest sposób transmisji danych z kamer do rejestratora. Klasyczna technologia analogowa oferująca obraz w jakości niższej niż 1 Mpx systematycznie ustępuje miejsca rozwiązaniom umożliwiającym transmisję sygnału wysokiej rozdzielczości. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza monitoring HD-CVI bazujący na tym samym okablowaniu, co leciwy nadzór analogowy.  Wymiana na niego starego systemu nie wiąże się zatem z pracami remontowymi, czego nie można powiedzieć o monitoringu HD-SDI wymagającym do pracy klasowych przewodów. Wszystkie standardy wyprzedza z kolei system IP, który wykorzystując protokół, cechuje się najwyższą funkcjonalnością oraz doskonałą jakością obrazu. Bez względu na to, na jaki monitoring się zdecydowaliśmy, jego instalację należy powierzyć wyłącznie fachowcom. Stawiając na przedsiębiorstwo Comfort Systems, inwestorzy mogą liczyć na kompleksowość usług. Specjaliści zadbają bowiem nie tylko o rozprowadzenie i podłączenie przewodów, ale także o prawidłową konfigurację sprzętu.

Główne zadania monitoringu wizyjnego

Telewizja przemysłowa to bez dwóch doskonały sposób na ochronę mienia czy zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników danego obiektu. Pozwala ona na identyfikację osób niepożądanych oraz wszelkich zagrożeń, pomagając służbom ochrony bądź personelowi technicznemu podjąć szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych. Monitoring wizyjny jako swego rodzaju straszak na przestępców, nie tylko jednak redukuje ilość potencjalnych kradzieży. Przydaje się on także do obserwacji zachowań w zakładzie pracy, umożliwiając kontrolę czasu wykonywania obowiązków. System CCTV ponadto skutecznie pomaga w utrzymaniu dyscypliny podwładnych oraz sprzyja ich wydajności.