Powierzchnie dachowe coraz chętnie przekształcane są w przestrzenie użytkowe. Płaskie dachy mają do tego olbrzymi potencjał. Nic dziwnego, że w wielu miastach biurowce, szpitale, urzędy, szkoły czy apartamentowce wykańczane są niebywale pięknymi systemami dachów zielonych. Trawa na wysokości nie tylko jednak upiększa budynek, ale wpływa również na ekosystem danego obszaru zurbanizowanego.

Powierzchnia biologicznie czynna na dachu

Urbaniści od lat dążą do tego, by betonowe miasta stały się miejscami pełnymi zieleni. W tym celu poszukują oni rozwiązań, które pozwolą na przekształcanie różnych obszarów w powierzchnie biologiczne czynne. Z powodzeniem realizowane jest to w przypadku budowy parkingów – stosuje się coraz chętniej płyty ażurowe wraz z nasadzeniem trawy. Ta może również zazielenić dachy kilkupiętrowych budynków, a także wieżowców. Zielone dachy są też popularne przy budowie nowoczesnych energooszczędnych i pasywnych domów. Wtedy zadaszenie zielone nie musi być płaskie. Najlepsze firmy radzą sobie z tworzeniem systemów biologicznie czynnych na dachach spadzistych.

Pamiętać jednak należy o tym, iż zielony dach może stworzyć tylko firma specjalizująca się w tego typu inwestycjach. Istotne jest bowiem dostosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych do warunków technicznych oraz potrzeb inwestora. Nie bez znaczenia jest też stosowanie wysokiej klasy materiałów, w tym izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. W ich projektowaniu i tworzeniu poziom ekspercki uzyskała firma KWINTO CONSTRUCTION, która  słynie z tworzenia różnego rodzaju hydroizolacji technicznych np. z wykorzystaniem żywic polimetakrylowych ALSAN 770. To właśnie takim przedsiębiorstwom należy zlecać inwestycje związane z budową dachów zielonych.

Rodzaje dachów zielonych

Rodzajów dachów zielonych jest kilka. Wyróżnia się dachy ekstensywne, dachy intensywne, dachy półintensywne oraz retencyjne. Najpopularniejsze są oczywiście dwa pierwsze rodzaje. Dach ekstensywny to powierzchnia, która nie jest użytkowana. Roślinność na zadaszeniu pełni funkcję swoistego pokrycia dachowego, które tworzone jest z roślin sucholubnych takich jak mchy, trawy oraz zioła i rozchodniki. Inaczej jest w przypadku dachu intensywnego, który stanowi ogród na ostatniej kondygnacji budynku. W obu przypadkach systemy zielonego dachu są stosunkowo lekkie i przynoszą wiele korzyści. Nie tylko rozwinięty może być ekosystem w centrum miasta, ale także tworzona jest dodatkowa warstwy wygłuszająca i termoizolacyjna dla budynku. W przypadku domów jednorodzinnych można zaś osiągnąć efekt budynku idealnie wpasowanego w krajobraz natury wokół. Z czego zaś składa się zielony dach?

Prócz odpowiednich traw oraz innych roślin ważne są:

  • warstwy rozdzielcze i ślizgowe,
  • warstwy zabezpieczające,
  • warstwy odsączające wodę,
  • warstwy filtracyjne i drenażowe,
  • warstwy wegetacyjne.

Istotne są również wspomniane hydroizolacje, które chronią budynek przez zalaniem wodami opadowymi czy skraplaniem na suficie wody. Przy projektowaniu dachów zielonych istotne są zaś m.in. takie parametry jak: jego nachylenie, materiał wykonania, zdolność gromadzenia wody wybranego systemu, jakość hydroizolacji oraz wysokość całego układu. Na całą inwestycję wpływa też przewidywany ciężar całkowity w stanie nasyconym wodą.