Systemy klimatyzujące VRV oraz kanały wentylacyjne w technologii ALP

Materiał partnera
2019-06-05

W dziedzinie dzisiejszego chłodnictwa, a także w branży wentylacyjnej, bardzo ważnymi systemami, są ten klimatyzujący VRV, a także wentylacyjny w technologii ALP. Są one uznawane są innowacyjne, a budowane są ze sprzętów i instalacji najlepszych marek. Ich projektowaniem w ideach energooszczędności, a także solidnym montażem, zajmują się zaś tylko szeroko wyspecjalizowane pracownie!

Czym jest system VRV?

Za system VRV, uznaje się inteligentną instalację klimatyzacyjną, gdzie do jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet do kilkunastu jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie pozwala uzyskiwać precyzyjną kontrolę temperatury zarówno latem, jak i zimą, przy wysokiej efektywności energetycznej, przekładającej się na znacznie obniżone koszty eksploatacyjne. Największe optymalizacje finansowe, przynoszą jednak systemy VRV, które podłączone są dodatkowo do urządzeń odzysku ciepła! Warto przy tym wiedzieć, że najbardziej innowacyjne instalacje VRV – najczęściej w dużych obiektach – przy zastosowanych nowoczesnych instalacjach wentylacyjnych – np. w technologii ALP – mogą z powodzeniem przejąć rolę jedynego źródła ciepła w danym budynku, pozwalając na pozbywanie się konieczności np. wykorzystywania ogrzewania gazowego! Takie wdrożenie wymaga jednak wykonania precyzyjnych projektów prognostycznych, a także świadectw energetycznych obiektu.

Z czego składa się i jak działa nowoczesny system VRV?

System VRV to przede wszystkim technologia obniżająca zużycie energii dzięki tzw. optymalizacji sezonowej, czy zastosowaniu innowacyjnych urządzeń podpiętych pod zautomatyzowane oprogramowanie zarządzania energią. Na całą sieć VRV, składa się między innymi ważny element, którym jest technologia zmiennej temperatury czynnika chłodniczego, kalibrujący swoje parametry techniczne do obciążeń panujących w danej chwili. To właśnie w taki sposób zwiększa to sprawność całej instalacji o nawet 1/3, w porównaniu z innymi rozwiązaniami klimatyzacyjnymi. Warto dodać przy tym, iż system VRV, umożliwia uzyskiwanie wspomnianego odzysku ciepła, a nawet wykorzystywania energii odnawialnej z gruntu. Istotne jest również to, że umożliwia on również precyzyjne sterowanie wielostrefowe, zapewniające indywidualne sterowanie temperaturą na różnych piętrach oraz w określonych pomieszczeniach, wedle zapotrzebowania.  Istotne jest zatem zauważenie tego, iż systemy VRV idealnie wpasowują się w idee budownictwa pasywnego dla obiektów wielkopowierzchniowych. Cała instalacja jest bowiem energooszczędna oraz proekologiczna.

Czym są kanały wentylacyjne ALP?

Kanały wentylacyjne w technologii ALP, są dedykowane głównie dla budynków o dużej powierzchni. Mogą to być hale magazynowe, galerie handlowe, szpitale, ośrodki przemysłowe, hipermarkety, a czasem także biurowce. Rozwiązania te wyróżniają się szybkim montażem, wysoką trwałością poszczególnych komponentów, a także możliwością podłączania pod różnego rodzaju innowacyjne urządzenia, od systemów klimatyzujących począwszy, na rekuperatorach odzysku ciepła kończąc.

Zalety kanałów ALP

Kanały wentylacyjne ALP przede wszystkim są niesamowicie żywotne, bezusterkowe, łatwe w montażu, a także świetnie wyizolowane. Tworzone są one ze specjalnych płyt poliuretanowych powlekanych dwustronnie aluminium, co powoduje, że są one niesamowicie lekkie. Producenci tychże konstrukcji w deklaracjach własności użytkowych podają za wartość współczynnika przewodzenia ciepła poziom około 0,0021 W/mK, co jest jednym z najlepszych rynkowych wyników. Oprócz tego kanały wentylacyjna ALP, wyróżniają się wysoką szczelnością w klasie B, olbrzymią wytrzymałością na dyfuzje pary wodnej wznoszącej, a także charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną, co w przypadku podzespołów z rekuperatorami odzysku ciepła powoduje wyciszoną pracę urządzeń. Do kolejnych zalet należy zaliczyć również wspomnianą niewielką wagę (od 1,5 kg/m2 do 2,1 kg/m2), dużą sztywność i wytrzymałość konstrukcyjną na znaczne ciśnienia i naprężenia, a także – co bardzo ważne – wysoką higienę transportowanego powietrza.

Warto wiedzieć! Przewody wentylacyjne z płyt ALP stosowane są do transportu powietrza poruszającego się z prędkością maksymalną do 30 m/s oraz w zakresie ciśnień wewnętrznych od –1500 do +1750 Pa. Jeśli chodzi zaś o granice temperaturowe transportowanego powietrza, są to poziomy od -35 stopni Celsjusza do nawet +110!. Zakres wytrzymałości na wilgotność względną może być całkowita! Takie parametry techniczne powodują, że tego typu kanały wentylacyjne, stosowane są nawet w ciężkich warunkach ośrodków przemysłowych z różnych branż!

Od projektu, po wykonawstwo…

Projektowaniem, dostarczeniem, a także wykonawstwem sieci kanałów wentylacyjnych w układzie poziomym oraz pionowym, w technologii ALP, zajmuje się w Polsce niewiele firm. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo KLIMAKOMPLEX Sp. j., które jest autoryzowanym dystrybutorem takich marek klimatyzatorów, jak: Mitsubishi Electric, Fuji Electric, Fujitsu, LG, Samsung, Acson, Sanyo, McQuay. Warto wiedzieć, że firma ta specjalizuje się także w montażu, a także projektowaniu systemów klimatyzujących VRV. Wykonywała je ona między innymi dla wielu krajowych instytucji: stacje Lotos, Orlen, banki BGŻ, PEKAOSA, PZU, jednostki wojskowe, jak również przejścia graniczne, czy siedziba NIK-u; a także dla setek lokalnych przedsiębiorców takich, jak między innymi Hotel Artis, Renesans, Jubilat. Odbiorcami usług montażowych systemów VRV, są również klienci indywidualni.

Z pełną ofertą firmy warto zapoznać się zatem na dedykowanej stronie www.  


Opracowanie artykułu:

Klimakomplex M. i J. Szpinda Sp.j.

ul. Kilińskiego 74, 22-400 Zamość lubelskie
e-mail
www