System oddymiania to zestaw urządzeń i akcesoriów służących do ochrony pomieszczeń przed zadymieniem. Sposób doboru poszczególnych części składowych i ich połączenia powinien być powierzony wykwalifikowanemu instalatorowi. Sprawdźmy, co na ten temat mówi ekspert z firmy T-P-A Technika Przeciwpożarowa. Jakie są różnice między systemami grawitacyjnymi i mechanicznymi?

Systemy oddymiania – o czym warto wiedzieć?

Ekspert z firmy T-P-A Technika Przeciwpożarowa zaznacza, że miejsca zabudowania systemów oddymiania są ściśle określone przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Podstawą ich prawidłowego działania są prawidłowy dobór okablowania i akcesoriów, takich jak okna i klapy oddymiające, oraz przemyślany sposób zasilania urządzeń i wyrobów przeciwpożarowych.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje oddymiania – grawitacyjne i mechaniczne. Pierwsze polega na niewymuszonym usuwaniu dymu i gazów z przestrzeni zadymiania; drugie wymaga zastosowanie wentylatorów, które wymuszają ruch powietrza.

Aby oddymianie grawitacyjne było skuteczne, należy zadbać o odpowiednią zabudowę oraz zapewnić wystarczającą ilość powietrza napowietrzającego w najniższej części obszaru oddymiającego. Jeżeli zaś chodzi o oddymianie mechaniczne, wyróżniamy systemy z wentylatorami zabudowanymi na dole i górze, oraz takie, które mają wentylator na dole oraz klapę lub okno na górze

 – wyjaśnia specjalista z T-P-A Technika Przeciwpożarowa.

Oddymianie mechaniczne vs grawitacyjne – wskazówki

Dobór elementów mechanicznego systemu oddymiania jest dość złożony zważywszy na możliwość powstania nadciśnienia lub podciśnienia, które mogą wpływać na sposób otwierania i zamykania drzwi wydzielających przestrzeń oddymianą. Z pomocą eksperta z firmy T-P-A Technika Przeciwpożarowa, stworzysz system, który będzie efektywny, a jednocześnie zapewni pełne bezpieczeństwo. Uwaga! W przypadku oddymiania mechanicznego konieczne jest doprowadzenie niezależnego obwodu lub zabudowa stacji UPS.