Systemy rusztowań są dzisiaj bardzo różnorodne. Kiedyś tworzone były z drewna, dzisiaj stanowią one głównie konstrukcje aluminiowe, występujące w gatunkach: wolnostojącym, samojezdnym, jezdnym, czy też wieżowym. Rodzajów rusztowań jest znacznie więcej, od tych modułowych, po te fasadowe. Niezależnie jednak od typu, należy wiedzieć, że ich obsługa każdorazowo powinna być oparta o ważne standardy bezpieczeństwa, wpływające również na jakość i szybkość realizowania inwestycji.

Rodzaje rusztowań

Jak już wspomniano rusztowania można podzielić ze względu na materiał konstrukcji, a także na jej formę. Dzisiaj najbardziej popularnymi rusztowaniami, są te budowlane, modułowe, przestrzenne, przemysłowe, fasadowe, elewacyjne, a także jezdne: aluminiowe, wieżowe i wolnostojące. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj systemy rusztowań, nie tylko wykorzystywane są do prac wykończeniowych i termoizolacyjnych elewacji, czy też budowy budynków. Obecnie wiele dużych ośrodków przemysłowych, wykorzystuje je, jako ważny element przy konserwacjach infrastruktury produkcyjnej w fabrykach.

Projekt rozstawienia rusztowania

Wbrew pozorom wykorzystywanie rusztowań, nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Każdorazowo przed daną inwestycją, należy przeprowadzić bowiem wizję lokalną, analizy warunków gruntowych i nośności podłoża, a także pomiary dotyczące porywów wiatru. Rozstawienie rusztowania, czyli jego profesjonalny montaż, musi odbywać się zatem na podstawie wcześniej przygotowanego, skrupulatnego projektu. Musi on spełniać zaś przepisy mówiące o tym, że przed montażem lub demontażem rusztowań należy wyznaczyć i ogrodzić strefę niebezpieczną, a na rusztowaniu powinna być umieszczona tablica informacyjna. Istotne jest także to, aby rusztowania ustawiać na podłożu ustabilizowanym i wyprofilowanym, ze spadkiem umożliwiającym odpływ wód opadowych. Nie tylko jednak na warunki techniczne zwraca się uwagę, ale również na bezpieczeństwo oraz wydajność prowadzenie inwestycji. Rusztowanie musi być zamontowane tak, aby praca na nim nie powodowała nadmiernego wysiłku ekipy budowlanej, a także, aby zapewniało swobodną komunikację i dostęp do stanowisk pracy.

Wypożyczanie rusztowań wraz z montażem i demontażem

Dzisiaj bardzo wiele firm budowlanych, wykorzystuje przy swoich inwestycjach doświadczenie oraz profesjonalizm przedsiębiorstw, zajmujących się wypożyczeniem rusztowań wraz z montażem/demontażem. Podmioty te za każdym razem przygotowują precyzyjną dokumentację wykonawczą, gwarantując solidne rusztowania. To zaś opłaca się różnym klientom m.in. ze względu na koszty. Innowacyjne systemy rusztowań – np. BLITZ – są stosunkowo drogie i lepiej je wypożyczać. Znaleźć je można w firmie RUSZTOWANIA POKRZYWNO z Poznania. Przedsiębiorstwo w ramach współpracy, gwarantuje również dostarczenie swoich konstrukcji we wskazane miejsce!