Choć usługi dekarskie zdecydowanie najbardziej kojarzą się z układaniem warstwy pokrycia zasadniczego, to nie należy zapominać, iż pod pojęciem tym kryje się znacznie więcej koniecznych do wykonania czynności. Mowa tutaj przede wszystkim o montażu wybranego przez klienta systemu rynnowego, od którego będzie zależała wydajność odprowadzania wody opadowej z połaci. Co zatem warto wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach i czy wysokiej jakości rynny zawsze muszą wiązać się ze sporymi wydatkami? Inwestorzy powinni zapoznać się z ofertą firmy DawMar

Charakterystyka rynien stalowych

Zakup rynien stalowych to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wyjątkowo cenią sobie doskonały stosunek ceny do jakości. Trzeba jednocześnie wyraźnie podkreślić, że przez ostatnie dziesięciolecia znaczącym modyfikacjom ulega technologia ich produkcji. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków inwestorzy mogą zetknąć się z rynnami wykonanymi z niezwykle trwałej stali ocynkowanej, która dodatkowo powlekana jest ochronnymi powłokami poliuretanowymi. Rozwiązanie takie zapewnia ponadprzeciętną wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Należy jednak pamiętać, iż podczas prac montażowych nie można wykorzystywać narzędzi wysokoobrotowych, ponieważ powstała wskutek tarcia temperatura, przyczyni się do stopienia powłoki ocynku. Rynny stalowe występują w wielu średnicach, choć za najpopularniejsze należy uznać 125/90 lub 135/100, które idealnie sprawdzają się na domach jednorodzinnych. W skład stalowych systemów rynnowych poza elementami długimi wchodzą również złączki, narożniki, sztucery, haki czołowe lub nakrokowiowe, kolanka, objemy rur spustowych, bolce do obejm oraz mufy. Co zatem warto wiedzieć o rozwiązaniu alternatywnym?

Rynny z PCV – co warto wiedzieć?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że największą zaletą rynien wykonanych z PCV, jest ich bardzo atrakcyjna cena. Nie należy popadać tutaj jednak w skrajności, ponieważ kierowanie się tylko wyznacznikiem ekonomicznym zazwyczaj przynosi rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Decydując się na zakup syntetycznego systemu rynnowego na własne potrzeby, warto zwrócić uwagę na kartę techniczną. W specyfikacji powinny znajdować się informacje dotyczące tego, że w składzie tworzywa znajduje się tlenek tytanu (odpowiedzialny za trwałość kolorystyczną) oraz potwierdzenie, iż poszczególne elementy łączone są ze sobą za pomocą uszczelek. Systemy klejone można uznać już za przestarzałe.

Jeszcze nowocześniejszą alternatywą, o której za chwilę, są także rynny z blachy aluminiowej. Warto wiedzieć również o tym, że rozwiązania PCV, co stanowi ich sporą zaletę, produkowane są w tak zwanym przekroju kontynentalnym. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Pomimo tożsamego oznaczenia średnicy np. 125/90, rynna tworzywowa jest głębsza, a co za tym idzie, lepiej poradzi sobie z odprowadzaniem wody deszczowej. Jeżeli zaś chodzi o montaż, to zdecydowanie najlepiej powierzyć go doświadczonym specjalistom.

Rynny z blachy aluminiowej, czyli najlepsze dostępne rozwiązanie

Inwestorzy, którzy planują budowę domu jednorodzinnego, najczęściej stawiają na trwałe rozwiązania, dzięki którym będą mogli cieszyć się estetycznym wykończeniem posesji i nie martwić się o konieczność konserwacji różnych elementów. Właśnie dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się rynny z blachy aluminiowej, które wyróżniają się zarówno niezwykłą trwałością, jak i atrakcyjną ceną. Można je znaleźć w ofercie firmy DawMar, która zajmuje się ich produkcją. Specjalistyczny sprzęt umożliwia specjalistom tworzenie rynien na wymiar, dzięki czemu inwestorzy mogą dopasować je do swoich potrzeb i nie płacić za dodatkowy materiał, który i tak trzeba będzie dociąć. Fachowcy mogą zamontować rynny, a do tego zajmują się również wykonywaniem opierzenia dachowego oraz obróbkami blacharskimi. Jak widać, z ich pomocy można skorzystać podczas różnych etapów budowy.