Nie ulega wątpliwości, że systemy szalunkowe stanowią niezwykle ważny rodzaj zabezpieczenia wielu prac ziemnych. Ich przeznaczeniem jest zapobieganie osuwaniu się gruntu i utrzymanie pożądanego kształtu wykopu. Niwelują ponadto do minimum ryzyko wypadków, które zagrażają zdrowiu, a także życiu pracowników. Szalunki również pozwalają uzyskać dużą wydajność przy jednoczesnym skróceniu czasu robót, co ma szczególne znacznie przy zleceniach związanych z miejską infrastrukturą.

Szalunki potrzebne od zaraz


Chociaż szalunki dla wielu z nas kojarzą się z wylewaniem fundamentów, to w budownictwie są powszechnie stosowane przy wielu zadaniach wymagających wykonania większych zagłębień w gruncie. Korzystając z usług takich firm jak Top Market Obudowy Wykopów Marian Łukasik, można bez trudu zabezpieczyć prace związane z instalacją wodociągów, kanalizacji, montażem pompowni czy rozmaitych zbiorników. Systemy szalunkowe przydadzą się też w licznych kryzysowych sytuacjach, chociażby w przypadku awarii podziemnego okablowania. W porównaniu do szalunków używanych do nadawania kształtów fundamentom, opisywane moduły są znacznie bardziej wytrzymałe. Wszystko to dzięki właściwemu doborowi materiałów, a także wyposażeniu w rozpory umożliwiających utrzymanie się  ścian w odpowiednich miejscach.

Od czego zależy wybór szalunku?

Nie da się ukryć, że wybór optymalnego systemu szalunkowego w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo i postęp realizowanych zadań. Im głębszy wykop, tym większe ryzyko osunięcia się ziemi, przez co parametry szalunków należy dostosować do przewidzianych obciążeń. Istotne znaczenie ma nie tylko grubość blatów, ale również ich sama budowa zdolna do zniesienia większego nacisku.

Obudowa wykopu uzależniona jest również od geotechnicznego rozpoznania gruntu. Na podstawie specjalistycznych obliczeń inżynieryjnych określa się skład podłoża, pozwalając na  dobranie odpowiedniej technologii robót budowlano-montażowych. Zdecydowanie lepszego zabezpieczenia potrzebują wykopy na piaszczystym terenie oraz z wysokim poziomem wód gruntowych, które uznaje się za najbardziej problematyczne.

Sposoby zabezpieczenia wykopów

Prace ziemne wykonywane są na wielu obszarach, w tym także odznaczających się bogatą infrastrukturą. Dlatego też szalunki powinny być montowane w sposób nienaruszający jezdni, chodników czy całych obiektów. Przedsiębiorstwa zajmujące się stawieniem tego typu konstrukcji dysponują całym szeregiem rozwiązań zabezpieczających, co znacznie skraca czas realizacji zlecenia.

Najczęściej do zabezpieczenia wykopów dochodzących do czterech metrów głębokości stosuje się boksy szalunkowe. Stanowią one dwie płyty stalowe połączone rozporami, a więc ich budowa nie jest szczególnie skomplikowana. Również sam ich montaż przebiega bezproblemowo, a w przypadku wykopów liniowych można je przesuwać wraz z postępem robót.

Do bardziej złożonych konstrukcji należy zdecydowanie szalunek słupowy. Jego zalety są najbardziej zauważalne na większych głębokościach, doskonale radząc sobie nawet na poziomie dziesięciu metrów. Warto nadmienić, że do jego umieszczania stosuje się mniejsze koparki niż przy boksach, a to ze względu na niższą wagę poszczególnych elementów. Ma to także ogromne znaczenie również w czasie demontażu.

Do zastosowań w centrach miejskich przy zabezpieczeniu wykopów pod skrzyżowanie sieci uzbrojenia terenu, fachowcy stawiają na tzw. komory dylowe. Wykonane są one głównie z aluminium i pozwalają na uzyskanie nawet do dwóch i pół metra niezakłóconej przestrzeni roboczej.