Kiedy działka nie może zostać przyłączona do sieci kanalizacyjnej, pojawia się konieczność zastosowania alternatywnych rozwiązań. Przez lata powszechnie stosowanym była kanalizacja bezsieciowa, inaczej bezodpływowa, potocznie znana jako szambo. Stosunkowo od niedawna spotykane są również przydomowe oczyszczalnie ścieków. W artykule porównujemy te opcje, wskazując zalety oraz wady obu z nich.
Tradycyjne szambo betonowe
Szambo to podziemny lub nadziemny zbiornik zbudowany z betonu albo tworzywa sztucznego. Znacznie częściej stosowany jest przy tym ten pierwszy materiał. Niekiedy właściciel działki może wybierać między zbiornikiem bezodpływowym a przydomową oczyszczalnią ścieków. Zdarzają się jednak sytuacje, w których szambo jest jednym możliwym sposobem odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego. Jego budowa będzie konieczna, jeśli:
- wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwia rozsączanie oczyszczonych ścieków do gruntu,
- mała ilość ścieków sprawia, że budowa przydomowej oczyszczalni będzie nieopłacalna,
- działka nie spełnia wymagań koniecznych do budowy przydomowej oczyszczalni.
Ponadto szambo z powodzeniem może zostać umieszczone na każdej działce. Jedynym warunkiem jest przy tym zachowanie odpowiednich odległości. Od ujęcia wody musi je dzielić piętnaście metrów, od budynku – pięć, a od granicy działki – dwa metry.
Należy też zauważyć, że pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami szambo betonowe jest tańszą i łatwiejszą w realizacji inwestycją. Firmy działające w tej branży, wśród nich Septic – producent szamb betonowych, oferują swoim klientom szamba jednokomorowe, dwukomorowe czy wielokomorowe w różnych rozmiarach, co pozwala bez trudu dostosować pojemność zbiornika do ilości ścieków generowanych w danym gospodarstwie. Przyjmuje się, że dla typowego domu jednorodzinnego wystarczające będzie szambo o pojemności dziesięciu metrów sześciennych, każdorazowo jednak należy obliczyć potrzeby w tym zakresie.
Ekologiczna przydomowa oczyszczalnia
Jak wskazuje nazwa, przydomowa oczyszczalnia ścieków jest systemem, którego zadaniem jest rozkład nieczystości odprowadzanych z gospodarstwa domowego na proste i niegroźne dla środowiska związki organiczne. Oczyszczone w ten sposób ścieki rozsączane są do gruntu, rowu melioracyjnego lub zbiornika wodnego. W tym przypadku istnieje znacznie więcej ograniczeń co do montażu niż ma to miejsce w przypadku szamba betonowego. Podobnie jak tam dystans oczyszczalni od studni musi wynosić piętnaście metrów, ale w ciągu drenów odległość ta wynieść musi trzydzieści metrów. Użycie powierzchniowych złóż filtracyjnych wymaga natomiast, aby było to co najmniej siedemdziesiąt metrów. Pod uwagę należy wziąć także przepuszczalność gruntu oraz położenie wód podziemnych. Ich niewłaściwe parametry mogą uniemożliwić zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.
Zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków jest bezobsługowy charakter. W przeciwieństwie do niej szambo betonowe musi być regularnie opróżniane przy pomocy specjalnego wozu asenizacyjnego. Jest to także rozwiązanie wysoce ekologiczne. Na niekorzyść przydomowej oczyszczalni przemawia natomiast wysoki koszt jej montażu oraz wymagania względem lokalizacji na działce.