Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji o sposobie odprowadzania ścieków. Większość inwestorów decyduje się na tradycyjne szambo, ale coraz większą popularnością cieszą się także przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czasami wraz z pozwoleniem na budowę, otrzymujemy też konkretne wskazania, co do wyboru kanalizacji. Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania? Na co się zdecydować? W odpowiedzi na to pomoże firma Maxpol.

Wady i zalety budowy szamba

Jeśli budujemy dom na terenie nieskanalizowanym, najprostszym rozwiązaniem będzie montaż szamba. Jest to szczelny zbiornik, który może być wyprodukowany z różnych materiałów. Najpopularniejsze są szamba z plastiku, choć można też spotkać się ze zbiornikiem betonowym. Szambo wymaga systematycznego opróżniania. Jego wielkość powinna być uzależniona od liczby domowników. Zakup zbyt małego zbiornika będzie wiązał się z koniecznością częstszego wzywania wozu asenizacyjnego. To z kolei generuje dodatkowe koszty, ponieważ jeden kurs takiego pojazdu wycenia się na ok 150-250 zł. Żeby zainstalować zbiornik na parceli, musimy spełnić określone wymagania, które regulują odpowiednie przepisy prawne. Największą zaletą szamba jest jego atrakcyjna cena. Całkowity montaż wyniesie nas około 3000 złotych, co w porównaniu z przydomową oczyszczalnią ścieków. pozwoli na zaoszczędzenie sporej kwoty. Niestety tylko pozornie. Mimo, że koszt budowy szamba nie jest wysoki, koszty eksploatacji już tak. Możemy je oczywiście ograniczyć poprzez rozsądne gospodarowanie wodą, jednak nie unikniemy ich całkowicie.

Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to dosyć droga inwestycja, która z nawiązką zwróci się po latach. Zanim jednak zdecydujemy się na jej budowę, musimy uzyskać stosowne zezwolenie od lokalnych władz. Musimy też dysponować odpowiednio dużą powierzchnią Odprowadzanie ścieków w ten sposób odbywa się również z korzyścią dla natury. Woda, która z powrotem trafia do gruntu jest oczyszczona i nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych substancji. W przeciwieństwie do szamba, nie trzeba martwić się o regularne opróżnianie zbiornika. Należy jednak pamiętać, by raz na dwa lata usunąć osad ze zbiornika wstępnego oraz wyczyścić lub wymienić wkłady filtracyjne. Oczyszczalnie ścieków, które są wyposażone w urządzenia mechaniczne muszą być poddawane regularnej konserwacji. Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków są niskie, co pozwala nam odłożyć realną kwotę pieniędzy.

Oferta firmy

Odpowiednią metodę odprowadzania ścieków musimy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Montaż szamba jest na pewno najtańszą opcją, ale budowa przydomowej oczyszczalni ścieków na pewno się zwróci. W jednym i drugim przypadku warto skorzystać z pomocy fachowca.

Firma Maxpol specjalizuje się w kompleksowych usługach związanych z robotami ziemnymi, korzystając z nowoczesnej i wysokiej jakości sprzętu. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz prac, takich jak wykopy i przygotowanie terenu pod różnego rodzaju inwestycje. Realizuje także wykopy pod przyłącza sieci oraz wykonuje usługi związane z wykopami pod oczyszczalnie ekologiczne, szamba, baseny, oczka wodne i stawy. Dodatkowo firma oferuje korytowanie, niezbędne przy przygotowywaniu terenu przed ułożeniem nawierzchni z kostki brukowej, co gwarantuje równomierny poziom nawierzchni oraz estetykę i trwałość wykonanych prac. Usługi są dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta.