Gdy już wiemy, że do naszej działki nie dociera kanalizacja miejska lub zostanie zrobiona za kilka lat, powinniśmy zainteresować się innymi rozwiązaniami. Należą do nich szambo klasyczne lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Pierwsza z opcji jest coraz rzadziej wykorzystywana, ponieważ uszczelnienie pomiędzy kręgami za szybko ulega zniszczeniu. Przez co, do ziemi przedostają się ścieki. Dlatego inwestorzy, coraz chętniej decydują się na wybór drugiej opcji. Wtedy nie mogą zapomnieć o badaniach podłoża gruntowego.

Postaw na drenaż

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś dowiedzieć się czegoś więcej o przydomowej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie ma na celu ekologiczne przetworzenie ścieków, tak żeby stały się neutralnym płynem. Ta substancja zostanie wchłonięta przez glebę, dzięki drenażowi. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne i dba o środowisko. Współcześnie na rynku jest szeroki oczyszczalni, więc każdy inwestor, bez trudu znajdzie optymalną wersję dla siebie.

Nie zapomnij o badaniu gruntu

Decyzja o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z badaniami gruntu. Ważne jest również pobudzenie instalacji intensywnych,  z naturalnych procesów biologicznych, rozkładające ścieki bytowe na proste i nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne, które odprowadza się do gruntu, rowu melioracyjnego bądź rzeki. Jeśli wybierzemy to rozwiązanie, będziemy potrzebować zgody ze starostwa i przedłożenia odpowiedniej dokumentacji geologicznej.

Wybierz profesjonalistów

W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się wykonywaniem prac z zakresu geologii inżynierskiej, geotechniki i ochrony środowiska. Przedsiębiorstwo Geologiczne AQUA  Jacek Kuciaba istnieje na rynku od 2006 roku. Dysponuje ono specjalistycznym sprzętem do badań w terenie oraz dobrze wyposażonym własnym laboratorium gruntów i geotechniki. Do typowych świadczonych przez nich usług zalicza się:

  • badania podłoża gruntowego pod budynki jednorodzinne;
  • badania podłoża gruntowego pod budynki wielorodzinne, hale produkcyjne, magazynowe i inne obiekty budowlane;
  • badania nośności podłoża i podbudowy posadzek przemysłowych przy użyciu płyty statyczne VSS i płyty dynamicznej;
  • badania podłoża za pomocą sondy statycznej CPTU, CPT oraz sond dynamicznych DPL, DPM, DPH, DPSH;
  • badanie sondą FVT (badanie w celu określenia wytrzymałości na ścinanie);
  • badania geologiczne dla potrzeb przydomowych oczyszczalni ścieków i drenażu, rozsądzającego oraz studni chłonnych;
  • badania dla potrzeb budowy i remontów dróg;
  • badanie ugięć nawierzchni drogowych belką Bankelmana;
  • obliczanie stateczności skarp i zboczy wraz z koncepcją zabezpieczeń.