Geodeta może specjalizować się w obsłudze geodezyjnej budownictwa przemysłowego, kubaturowego, mieszkaniowego, drogowego i w wielu innych dziedzinach. Dlatego skala wykonywanych przez niego czynności jest dosyć obszerna. Współpraca z geodetą jest konieczna od chwili nabycia gruntu do oddania budynku do użytkowania. Do jego zadań należy obsługa geodezyjna budowy przez cały czas trwania inwestycji. Przed nabyciem działki geodeta na zlecenie inwestora sprawdza dokładny przebieg granic oraz powierzchnię obszaru, decydującego o cenie danej nieruchomości.

Rola geodezji w  pierwszym etapie budowy budynku

Do budowy obiektu budowlanego konieczne jest pozwolenie na budowę. Należy wykonać projekt budowlany na podstawie mapy do celów projektowych, którą sporządza geodeta. Można zlokalizować na niej budynek i zaplanować przebieg wszystkich przyłączy.

Wśród czynności wchodzących w skład geodezyjnej obsługi budowy jest wyznaczanie granic działki poprzez jej wznowienie lub ustalenie. Granice terenu wyznacza się wskazując właścicielowi punkty graniczne jego terenu. Dane o tych punktach są uzyskiwane przez geodetę ze zbiorów geodezyjnych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Jeśli w przeszłości właściciele z sąsiednich działek podpisali zgodę o przebiegu granic, to geodeta je wyznacza, nie musi ustalać.

Jeśli granice terenu są  wcześniej prawnie zaakceptowane, ale punkty graniczne zostały zniszczone, to geodeta na podstawie danych odtwarza punkt, którego brakuje. Geodeta potrzebny jest na niemal wszystkich etapach prac projektowych i budowlanych. Dlatego warto wybrać firmę geodezyjną z wieloletnim doświadczeniem -  Geodelta Sp .z.o.o  Pracownia Geodezyjna  z siedzibą w  Skierniewicach.

Geodeta na placu budowy

Po wypełnieniu formalności i zdobyciu wszelkich pozwoleń przez inwestora, geodeta pojawia się na miejscu budowy, wtedy prace geodezyjne mogą się już rozpocząć. Jego celem jest wytyczenie budynku w  terenie, zgodnie z zatwierdzonym pozwoleniem na budowę i projektem zagospodarowania działki.

Przy pomocy znaków geodezyjnych, geodeta umiejscawia punkty i osie konstrukcyjne budynku. Ich ilość jest zależna od wskazówek kierownika budowy. Tyczenie musi być potwierdzone wpisem w dzienniku budowy, wszystkie pomiary geodezyjne są wykonywane z właściwą starannością i precyzją.

Kiedy wszystkie prace budowlane dobiegają końca geodeta sporządza inwentaryzację powykonawczą obiektu budowlanego. Jej celem jest weryfikacja prawidłowości położenia nowo powstałego obiektu z projektem. Z pomiarów inwentaryzacyjnych tworzy mapę powykonawczą. Pomiary wraz z mapą są konieczne do uzyskania akceptacji na korzystanie z obiektu.