Uwielbiamy przechadzki po halach handlowych, nasze auta zostawiamy na parkingach wielopiętrowych, a sami pracujemy w nowoczesnych halach produkcyjnych. Każde z nich swoją monumentalną budowlę opiera na szkielecie betonowym, który podtrzymuje całość. Budynki powstałe na takim szkielecie stoją nienaruszone przez kilkadziesiąt lat. Co  warto wiedzieć o szkielecie betonowym i dlaczego to właśnie on zapewnia nam bezpieczeństwo na co dzień? Przeczytaj!

Dlaczego beton?

Nie da się ukryć, iż konstrukcje zawierające beton, a dokładniej żelbeton to giganci niemożliwi do powalenia. Prosta konstrukcja z odpowiedniej mieszanki betonu oraz żelaznych prętów przynosi rewelacyjne rezultaty i mocne budynki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta- konstrukcja przenosi jedynie swój ciężar, przy którym nawet kilkadziesiąt aut stojących na parkingu piętrowym, jest lekkim. Dzięki temu możemy umieścić w niej ekstremalnie ciężkie towary, a i tak nie będą w stanie jej uszkodzić.

Rodzaje szkieletów

Wyróżniamy dwa główne rodzaje szkieletów:

  • szkielet jednokondygnacyjny,
  • szkielet wielokondygnacyjny.

Oprócz szkieletów betonowych istnieją elementy uzupełniające (trzony dźwigowe, konstrukcje ścianowe, strefy podporowe), ale nie będziemy się na nich skupiać.

Wróćmy do sedna. Szkielety jednokondygnacyjne to nic innego jak dobrze znane, wielkie hale przemysłowe. Konstrukcja takiego szkieletu składa się z żelbetonowych słupów, solidnie umocowanych w stopach fundamentowych i połączonych z nimi przegubowo dźwigarów dachowych. Brzmi skomplikowanie? Takie też jest w rzeczywistości. Same dźwigary dachowe mogą mieć rozpiętość nawet 36 metrów!

Szkielety wielokondygnacyjne

Ten rodzaj szkieletów ma swoje zastosowanie w budynkach użytku publicznego, gdzie liczy się elastyczność w kreowaniu kształtu. Stosuje się wielokondygnacyjne słupki o różnorodnym kształcie:

  • kątowe,
  • odwrócone T,
  • prostokątne.

W konstrukcji stropów używa się najczęściej żelbetowe płyty kanałowe.

Wykonanie

Jeśli marzy Ci się własna hala produkcyjna, samodzielne stworzenie szkieletu betonowego jest niemożliwe. Nie wystarczy też zwykła firma budowlana, do tego typu konstrukcji są potrzebni wykwalifikowani fachowcy.

Firma Vector s.c. PPHU powstała w 2005 roku na terenie Gorzowa Wielkopolskiego, posiada trzydziestu wykwalifikowanych cieśli i zbrojarzy oraz kadrę kierowniczą, która dba o każdy szczegół przygotowywanego projektu. Dzięki dużemu doświadczeniu przy tworzeniu konstrukcji żelbetonowych oferują profesjonalne wykonanie budynków przemysłowych oraz betonowych. Liczne współprace z dużymi przedsiębiorstwami dowodzą ich umiejętnościom oraz solidności.