Aranżacja kuchni jest niezwykle ważna podczas planowania budowy lub remontu. W związku z tym warto uwzględnić w projekcie meble kuchenne. Popularnością cieszy się szczególnie szkło do kuchni, które pozwala na nowoczesne wykończenie paneli kuchennych. Przy tym szyby w jadalni dodadzą jej lekkości, a dzięki odbijaniu światła pomieszczenie będzie się wydawało większe. Szklane panele można umieścić nad blatem, kuchenką bądź grzejną płytą. Jakie w związku z tym wybrać szkło? Poznaj techniki jego montażu.

Jakie szkło do kuchni wybrać?

Profesjonalne firmy oferujące usługi szklarskie oferują szkło kuchenne różnego rodzaju. Występuje w formach zarówno bezbarwnych, jak i w wybranych odcieniach, zróżnicowanych połączeniach kolorystycznych, wzorach i budowie. Najczęściej stosuje się 2 rodzaje:

  • Płyty szklane (typu float). Mogą być bezbarwne, kolorowe i przezroczyste. Chronią tapetę lub ścianę przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami dzięki zamocowanej folii np. polipropylenowej albo siatki.

  • Szkło hartowane. Do kuchni sprawdzi się szkło hartowane nad blatem. Może być odpowiednio zabezpieczone poprzez laminowanie folią. Jest odporne na zmienne temperatury i uszkodzenia, a przy tym nie rozbija się na zaostrzone fragmenty. W przypadku zabezpieczonego materiału ryzyko rozbicia wynosi 0%.

  • Panele szklane z drukiem cyfrowym. Szyby ozdobne do kuchni mogą być pokryte dowolną grafiką, pod warunkiem, że rozdzielczość wybranej fotografii wynosi 300-750 dpi. Polecane są szczególnie na drzwi lub inne przeszklenia.

Różnią się między sobą cenami. Szkło hartowane do kuchni to koszt ok. 180 zł na m2, natomiast typu float – 80 zł/m2. Ciekawą opcją jest panel szklany do kuchni pokryty lakierem (lacobel) oraz instalacje antybakteryjne lub z diodami. W celu wyboru najlepiej zapoznać się z ofertą dostępną na stronie www zakładu. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który podpowie, jaki rodzaj szkła do kuchni będzie najlepszy. Fachowiec zajmie się także montażem.

Montaż szkła w kuchni

Szkło na ścianę lub nad blatem montuje się zazwyczaj na klej, w ramkach bądź w tzw. dystansach. Pierwszy sposób wymaga specjalistycznego kleju. Aby zapobiec pęknięciu paneli kuchennych, należy pozostawić nieznaczną przerwę między nimi a dolną krawędzią zawieszonej nad nimi szafki. Wymaga jednak regularnego czyszczenia powstałej szczeliny. Dodatkowo tego rodzaju konstrukcja nie może być usunięta bez demontażu, które może ją uszkodzić. Szkło w kuchni nad blatem można także zamocować na specjalnych ramkach. W tym celu warto skorzystać z pomocy szklarza lub montera. Główną zaletą takiego rozwiązania jest łatwa rozbiórka w przypadku usterki instalacji. Jest także łatwiejsze w czyszczeniu i nie powoduje osiadania mebli kuchennych. Wszelkiego rodzaju szyby w kuchni wymagają wcześniejszego utworzenia otworów na gniazda elektryczne lub ścienną baterię. Brzegi poddaje się obróbce szlifierskiej, a zespolenia ze ścianą zabezpiecza się i uszczelnia. Używa się do tego akrylu bądź silikonu. Czynności te wykonuje się przy montażu za pomocą kleju wyciskanego na arkusz dzięki specjalnemu pistoletowi.


Wskazówki dotyczące paneli szklanych w kuchni


W trakcie montażu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W przypadku nieprzeziernego szkła powinno się je kleić na ścianę. Dotyczy to lakierowanych i zadrukowanych szklanych powierzchni. Z kolei przezroczyste należy instalować miejscowo na śrubach bądź w specjalnych listwach. Tego rodzaju szkło jest jednak wystawione na powstawanie zacieków. Ważne, aby ściana miała podobny do niego odcień. Inaczej efekt będzie nieciekawy. Warto także pomyśleć o podzieleniu szklanych powierzchni na mniejsze części, gdyż w przypadku ich potłuczenia niebezpieczeństwo urazu będzie mniejsze.