Aby ułatwić administrowanie parkingiem, w wielu przypadkach nie obędzie się bez profesjonalnych szlabanów. Ich wybór nie powinien stanowić jednak dzieła przypadku, dlatego osoby decyzyjne powinny stawiać na rozwiązania od sprawdzonych producentów, które gwarantują wysoką funkcjonalność i bezpieczeństwo.  Na co zatem zwracać uwagę, dobierając szlaban na parking firmowy i prywatny? Zapraszamy do lektury!

Wygoda przede wszystkim

W dzisiejszych czasach ciężko byłoby wyobrazić sytuację, gdy za każdą próbą wjazdu na parking, musielibyśmy obsługiwać szlaban w sposób manualny. Na osiedlach mieszkalnych, przy galeriach handlowych czy rozmaitej wielkości przedsiębiorstwach, ruch jest bowiem na tyle duży, że ręczna metoda jest całkowicie niepraktyczna. Nie można zatem się dziwić wykorzystywaniu nowinek technicznych w systemach szlabanowych, które sprzyjają oszczędności czasu i środków na administrowanie placem parkingowym.

Chociaż na ilość opcji sterowania szlabanem nie ma co narzekać, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się piloty, które zapewniają dużo wyższy komfort niż, chociażby karty magnetyczne. Nic nam jednak po braku konieczności wysiadania z auta, kiedy szlaban otwiera się zbyt wolno, co bezpośrednio wpływa na przepustowość ruchu. Dlatego też przy jego wyborze, trzeba uwzględnić parametr określający minimalny czas zmiany pozycji ramienia barierki. Precyzyjną regulację tego czynnika oraz wielu innych zapewniają produkty od renomowanej firmy Beninca Polonia, znanej także z napędów do bram i systemów domofonowych. Ich urządzenia stosowane na parkingach wyróżniają się na rynku wysoką jakością komponentów, które w połączeniu z przemyślanymi rozwiązaniami technologicznymi, gwarantują bezawaryjną pracę nawet przy dużej intensywności użytkowania i trudnych warunkach atmosferycznych.

Aspekt bezpieczeństwa

Nie da się ukryć, że na bezpieczeństwo użytkowania szlabanu składa się wiele kwestii. Przede wszystkim jego ramię musi zasłaniać cały przejazd, gdyż tylko wtedy będzie on skuteczny, ograniczając niekontrolowany wjazd pojazdów, a co za tym idzie – ochronę antykradzieżową. Co, jednak jeśli długość ramienia jest niewystarczająca? Wówczas jedynym słusznym wyjściem będzie zastosowanie dwóch szlabanów o odpowiednich parametrach  po obu stronach.

Współczesne szlabany powinny ponadto być wyposażone w systemy podtrzymujące ich pracę w momencie zaniku zasilania elektrycznego. W przypadku produktów od wspomnianego przedsiębiorstwa Beninca problem ten został rozwiązany poprzez akumulatory, dające szansę na dalsze bezobsługowe użytkowanie urządzenia. Mówiąc w dużym skrócie, szlaban pozostanie otwarty, aż do pojawienia się napięcia sieciowego, bez konieczności ręcznego odblokowywania.

Kiedy z parkingu korzysta wiele osób, szlaban wymaga również zabezpieczenia przed niekontrolowanym opuszczeniem ramienia, co mogłoby doprowadzić do zarysowań pojazdów. Aby uniknąć takich sytuacji, należy upewnić się, czy system posiada zestaw specjalistycznych fotokomórek, które to pozwalają na uzyskanie linii niewidzialnego światłą podczerwonego. Gdy zostanie ona przerwana, szlaban nie wykona ruchu zamknięcia uznając, że pod ramieniem jest zlokalizowana przeszkoda.