Szpachlowanie natryskowe to specyficzna odmiana szpachlowania, do której to trzeba najpierw odpowiednio się przygotować. Co prawda, tego typu rozwiązanie pozwala na znacznie większą wydajność pracy w porównaniu do standardowego szpachlowania, ale jednocześnie trzeba też pamiętać o tym, że wykorzystywanie natrysku wymaga nieco innego rodzaju wprawy. Sprawdź, co warto wiedzieć o szpachlowaniu natryskowym.

Podstawowe informacje

Warto sobie na początku wyjaśnić, że zarówno standardowe szpachlowanie ręczne, jak i szpachlowanie natryskowe mogą odznaczać się tak samo dobrymi efektami końcowymi. Jak jednak wspomnieliśmy już we wstępie, różnica tkwi głównie w tempie wykonywania pracy. W efekcie, decydując się na mechaniczne nakładanie gładzi możemy zaoszczędzić nawet do trzy razy więcej czasu. Prace wykończeniowe mogą w efekcie przebiegać znacznie szybciej, a jako klient korzystający z usług ekipy remontowej na pewno cenić będziemy sobie możliwość ukończenia poszczególnych prac w szybszym tempie. Co ciekawe, dzień pracy z wykorzystywaniem szpachlowania natryskowego może doprowadzić nawet do skutecznego nałożenia gładzi na 400 metrach kwadratowych.

Z pewnością zastanawia was także kwestia finansowa. Pozornie mogłoby się wydawać, że postawienie na szpachlowanie natryskowe kosztem standardowego szpachlowania wiązać będzie się z wyższym kosztem, jednakże w rzeczywistości sprawa nie do końca tak wygląda. Fakt, urządzenia wykorzystywane do nakładania gładzi metodą natryskową kosztują więcej niż odpowiedniki pozwalające na wykonywanie tych czynności ręcznie, ale stawiając na szpachlowanie natryskowe możemy liczyć się z nawet 30-procentowym zaoszczędzeniem materiału potrzebnego do nałożenia odpowiedniej warstwy gładzi. Stanowi to dość znaczącą różnicę, którą zwłaszcza odczujemy w sytuacji, gdy do czynienia mamy z bardzo dużymi powierzchniami. Warstwy nie tracą także na grubości.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak udało nam się ustalić dzięki informacji od fachowców z firmy Alfbud zajmującej się świadczeniem usług związanych ze szpachlowaniem natryskowym, bardzo ważnym elementem przeprowadzania prac z wykorzystaniem tego typu rozwiązania jest dobór odpowiedniej gładzi. Niezwykle ważne jest to, aby gładź dobrać w należyty sposób do pistoletu, przez co już na tym etapie trzeba odznaczać się odpowiednią wiedzą w tym zakresie. Poniekąd także z tego powodu szpachlowanie natryskowe powinno być wykonywanie przez fachowców, gdyż we własnym zakresie możemy spotkać się z pewnymi trudnościami wynikającymi głównie z braku doświadczenia. Tak więc, pamiętajmy, aby agregat przeznaczony do szpachlowania wypełniać preparatami w zgodzie z jego kartą techniczną.

Warto także wspomnieć o tym, że gładź nakładana pistoletem występuje zarówno w formie suchej, jak i gotowej. Jeśli natomiast chodzi o gładzie do nakładania ręcznego, kompletnie nie nadają się one do aplikacji w sposób maszynowy, ale same gładzie natryskowe można już nakładać ręcznie. Fachowcy muszą także wystrzegać się pewnych błędów, które to uniemożliwiają odpowiednie nałożenie gładzi na daną powierzchnię. Po pierwsze, ważne jest nie tylko to, aby odpowiednio dobrać agregat, gdyż dopasować trzeba także jego ciśnienie. W efekcie, zalecanym rozwiązaniem przez fachowców jest postawienie na agregat hydrodynamiczny z pompą tłokową.

O czym powinien pamiętać fachowiec?

Fachowca poznamy także po tym, że będzie w stanie odpowiednio dopasować średnicę dyszy zamontowanej w agregacie, gdyż to właśnie ten element funkcjonuje jako podstawa całego urządzenia umożliwiająca nakładanie gładzi z wykorzystaniem szerokiego strumienia. Ważne jest więc to, aby odpowiednio regulować średnicę dyszy podczas samej pracy tak, aby była ona zgodna z kształtem wykańczanej powierzchni. Z innych informacji, fachowiec powinien także być w stanie odpowiednio dobrać mieszadło stosowane do mieszania masy, a także doprowadzić masę do właściwej konsystencji, która to oczywiście jest niezbędna w celu osiągnięcia z góry zamierzonego celu.