Odpowiednia wiedza i doświadczenie to podstawa do prawidłowo wykonanego tapetowania. Jak się okazuje, trzeba sporo wiedzieć, zaczynając już od samego doboru tapety, a kończąc na tym, jak podejść do zadania w zależności od ściany. Jeśli chcesz, aby prace zostały wykonane starannie i z głową, na pewno powinieneś postawić na specjalistów. Dziś chcemy Ci jednak przedstawić, czym się różni tapetowanie nowych mieszkań od tapetowania starych mieszkań.

Nowe i stare mieszkania – jak tam wygląda tapetowanie?

W przypadku nowych mieszkań tapetowanie zaczyna się od sprawdzenia stanu ściany, na jakiej ma zostać przyklejona tapeta. Kiedy bowiem ściany nie są otynkowane, a ich powierzchnia nie jest równa, prawdopodobnie nie będzie możliwe skuteczne, przede wszystkim staranne i dokładne naklejenie tapety. Oczywiście w każdym przypadku będzie konieczne wcześniejsze zagruntowanie powierzchni pod tapetę, już na tym etapie wiele niedoświadczonych osób popełnia błąd, nie gruntując ścian. Tutaj warto zaznaczyć, że kiedy ściana ma tynk tradycyjny, odpowiednio równy, przechodzisz do gruntowania, ale kleić tapetę możesz po upływie kilku godzin, najczęściej trzech lub czterech. Tego dowiedzieliśmy się od założyciela firmy Remontowo-Budowlanej, która świadczy usługi tapetowania natryskowego – Pawła Wosia. Jeśli klejenie tapet będzie odbywać się na płytach gipsowo-kartonowych, trzeba poczekać, aż wyschnie masa szpachlowa wypełniająca spoiny.

Jak to jest w przypadku tapetowania starych mieszkań? Tutaj sprawa jest nieco utrudniona, bo konieczne będzie wcześniejsze oczyszczenie ścian z kurzu, pyłu i innych drobinek. Kiedy już ściana zostanie oczyszczona, można przejść do nakładania preparatu poprawiającego parametry powierzchni ściany. Jeżeli występują jakiekolwiek plamy, ściany są nierówne lub farba odchodzi od gruntu, konieczne będzie całkowite wyrównanie ścian i usunięcie plam. Dopiero wtedy można przejść do tapetowania natryskowego lub tego metodą tradycyjną.

Jak wybrać dobrą tapetę do mieszkania?

Różnice będą widoczne, kiedy postawisz na tapetę do kuchni, czy tapetę do salonu. Świetnym rozwiązaniem będą między innymi ekologiczne tapety natryskowe. W kuchni, czy nawet w łazience, gdzie także w ostatnim czasie wybiera się ten rodzaj wykończenia ścian, konieczna jest odporność na wodę. Tutaj sprawdzają się tapety winylowe i te wykonane z włókna szklanego. Nie stawiaj na papier, w tym przypadku to najgorsze rozwiązanie. Co ciekawe, kiedy masz już tapetę na ścianie, możesz zdecydować się na jej przemalowanie na inny kolor za pomocą specjalistycznej farby. Pamiętaj jednak, aby postawić na usługi malowania tapet prowadzone przez profesjonalistę.