Tarcza diamentowa to narzędzie wykorzystywane przez specjalistów w pracach budowlanych i remontowych, ponieważ są bardziej skuteczne, niż powszechnie stosowane tarcze tnące. Wykonane są z wytrzymałego materiału, najczęściej ze stali lub stopu metali. Firma Wawer s.c. w swojej ofercie posiada tarcze diamentowe, które są przeznaczone do cięcia i szlifowania różnych materiałów. Zobacz, jakie są rodzaje tarcz i jak jest ich zastosowanie.

Dostępne rodzaje tarcz diamentowych

Krawędzie tarczy diamentowej pokryte są sproszkowanym, syntetycznym diamentem w taki sposób, że wtapiają się w metalowe spoiwo. Korpus tarczy na ogół wykonany jest ze stali lub stopu lekkich metali. Tarcze diamentowe mogą być używane do cięcia na mokro (w miejscu cięcia materiału są zwilżane obficie wodą z olejem wiertniczym) lub na sucho (obrabiany materiał nie może mieć kontaktu z wodą). Firma Wawer s.c. ma w swojej ofercie rodzaje tarcz diamentowych do cięcia materiałów budowlanych:

  • tarcze segmentowe - przeznaczone do precyzyjnego przycinania kamienia, metali nieżelaznych, stali nierdzewnej oraz miękkiej stali. Wykorzystywane są często w branży remontowo-budowlanej. Segmentowane obrzeża gwarantują równe cięcie bez ryzyka wykruszania się krawędzi,

  • tarcze ciągłe - przeznaczone do cięcia glazury, ceramiki, marmuru, gresu i glazury. Cechują się wysoką jakością cięcia i gładką, czystą powierzchnią materiału. Te tarcze najczęściej wykorzystywane są do pracy na mokro,

  • tarcze turbo - służą do cięcia betonu, betonu zbrojonego, cegły, klinkieru, ceramiki, granitu, marmuru itp. Wyposażone są w wieniec TURBO 10-15 mm, który jest niebywale szybki i precyzyjnie tnie, zarówno na sucho, jak i na mokro,

  • tracze do szlifowania - przeznaczone są do szlifowania betonu, cegły, marmuru, granitu itp. Tarcze zbudowane są z korpusu o kształcie garnkowym wykonanym z wysokogatunkowej stali i jednostronnie wprasowanej mieszaniny syntetycznego diamentu i miękkiego spoiwa metalowego.

Tarcze diamentowe mają wszechstronne zastosowanie, przeznaczone są do cięcia i szlifowania różnych materiałów, a o pomoc przy wyborze konkretnego rodzaju warto zwrócić się do specjalistów.

Dlaczego należy ostrzyć tarcze diamentowe?

Każda z tarcz diamentowych wykorzystywana do cięcia i szlifowania w codziennych pracach, może ulec stępieniu. Tarcze są narzędziami ściernymi, które „przecinają” przez tarcie cząstek diamentu. Te cząstki otoczone są metalowym stopem zwanym spoiwem. Jeśli spoiwo jest bardzo odporne na ścieranie, wówczas nowe cząstki diamentu nie są odsłaniane, co w konsekwencji powoduje, że tarcza straci swój potencjał cięcia i staje się tępa. Kluczem do prawidłowego ostrzenia tarczy jest ścieranie warstwy lepiszcza, tak by odsłonić ukryte nieco głębiej drobinki diamentów. Według fachowców z firmy Wawer s.c. nie są do tego potrzebne dodatkowe narzędzia i sprzęt. Konieczne będzie podłożenie pod tarczę elementu wykonanego z silnie ścieralnego materiału, np. kawałek korundu, gazobeton, silikat, kawałek piaskowca lub blok ceramiczny do czyszczenia i szlifowania tarcz diamentowych. Bardzo ważną kwestią jest trafny dobór tarcz do obrabianych materiałów, dzięki temu tarcze dłużej posłużą nam do codziennych prac.