Ze względu na doskonałe właściwości oraz uniwersalny i ponadczasowy styl, drewno niezmiennie, niemal od zawsze stanowi jeden z najchętniej wybieranych materiałów. Ale zanim z drewna powstaną piękne meble czy elementy konstrukcyjne niezbędne do budowy domu, najpierw musi zostać odpowiednio przygotowane. I właśnie tym zajmuje się Tartak Turek, który oferuje wysokiej jakości tarcicę. Czym jest tarcica i gdzie znajduje zastosowanie? Przeczytaj!

Czym jest tarcica?

Aby otrzymać klasyczne deski czy belki, z których w łatwy sposób możemy zrobić meble, podłogę czy więźbę dachową, najpierw drewno musi przejść proces obróbki. Właśnie w tym specjalizuje się zlokalizowany na terenie Iwkowej Tartak Turek, którego właścicielem jest Marian Turek.

Drewno, które trafia do tartaku ma postać standardowych, dużych kłód. Następnie kłody te za pomocą specjalnych maszyn i pił zostają przecięte wzdłuż podłużnej osi, co nazywane jest procesem przetarcia drewna. Tartak Turek posiada także trak do przecierania drewna o dużych średnicach. W ten sposób uzyskuje się tarcicę, czyli wstępnie obrobione drewno stanowiące półprodukt drzewny przeznaczony do dalszej obróbki.

Rodzaje tarcicy

Biorąc pod uwagę różne kryteria, tarcicę można podzielić na wiele rodzajów. Po pierwsze wyróżniamy – tarcicę nieobrzynaną uzyskaną na skutek pojedynczego przetarcia, a więc krawędzie boczne nie są obrobione oraz tarcicę obrzynaną, czyli poddaną obróbce płaszczyzn oraz krawędzi. Innym kryterium jest rodzaj drewna, w Tartaku Turek klienci znajdą zarówno tarcicę z drzew liściastych, jak i z drzew iglastych. Wśród tych najpopularniejszych można wyróżnić m.in.: tarcicę sosnową, bukową, dębową, świerkową oraz brzozową. Jeszcze innym kryterium podziału tarcicy są jej wymiary. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim – deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki i belki. Jeśli jednak ktoś potrzebuje tarcicy w nietypowej formie, warto skontaktować się z Tartakiem Turek, który niekiedy może zrealizować także zamówienia indywidualne.

Zastosowanie tarcicy

Oferowana przez Tartak Turek profesjonalnie przygotowana tarcica z wysokiej jakości drzew to materiał, który doskonale sprawdzi się do różnorodnych zastosowań. Duża wytrzymałość oraz trwałość sprawia, że tarcica bardzo często wykorzystywana jest na elementy konstrukcyjne podczas budowy domów czy innych obiektów, np. altan i tarasów. Oprócz tego tarcica jest niezwykle chętnie używana przez przemysł meblowy i podłogowy, a także do wykonywania stolarki okiennej, elementów elewacji oraz dekoracji.