Wszyscy korzystają codziennie z wody, elektryczności i innych mediów, które są dostarczane do domostw za pomocą połączeń wykonanych wcześniej przez specjalistyczne firmy. Większość z tych kanałów jest ukryta głęboko pod ziemią. Duże ilości danego surowca są przekazywane mniejszymi rurami do poszczególnych mieszkań, domów i innych budynków. Stworzenie tego przekazu byłoby znacznie utrudnione, gdyby nie maszyny oraz odpowiadające tym warunkom techniki.

Co to są roboty ziemne bezwykopowe?

Infrastruktura ziemna przekazująca wodę czy odprowadzająca kanalizację jest stale rozwijana. Aby uniknąć konfliktu czy usterki z powodu powstawania nowych połączeń, należy stosować technologie pozwalające na zręczne ominięcie istniejących kabli czy rurociągów.  W innym przypadku, bez zwrócenia uwagi na zainstalowane wcześniej rury wkopane w ziemię przy pracy nad nowym rurociągiem naraziłoby to stale na uszkodzenia tych już istniejących. Sieć przewodów, które zostały zainstalowane wcześniej, dzięki właściwie dobranym technologiom pozostają nienaruszone i sprawia to, że proces budowy nowych rurociągów jest sprawniejszy i zajmuje mniej czasu.

Bezwykopowe roboty ziemne doceniają szczególnie ci, którzy uczestniczą w ruchu drogowym na odcinku, na którym prowadzone są prace remontowe w ziemi. Sytuacja wygląda o wiele prościej w przypadku innowacyjnych rozwiązań. W trakcie działań remontowych połączenia podziemnego nie odkopuje się całej ziemi na odcinku, do którego trzeba otrzymać dostęp, aby poprawnie wykonać zadanie. W zamian tworzy się dwa dostępy w kluczowych dla budowy, czy też naprawy miejscach i z nich kontroluje się cały przeprowadzany proces. Porównując technikę wykopową i technikę bezwykopową, istnieje bardzo duża różnica, jeśli chodzi o sam proces robót podziemnych i o przestrzeń, jaką zajmuje obszar remontu ponad ziemią. Widoczne jest to szczególnie na obszarach komunikacji miejskiej, czyli na przykład skrzyżowaniach z dużym natężeniem ruchu.

Przedsiębiorstwem z wieloletnim doświadczeniem jest Transkop z Ryczowa w województwie małopolskim. Firma wykonuje takie usługi jak roboty ziemne bezwykopowe, budowę sieci gazowej i rurociągów, wykopy fundamentów i wiele innych. Ekipa Transkop do pracy wykorzystuje nowoczesną maszynę pozwalająca na wykonywanie horyzontalnych przewiertów sterowanych.  

Wiercenie horyzontalne w trakcie budowy wodociągów

Horyzontalne przewierty sterowane nie byłyby możliwe bez specjalistycznych maszyn. Ta nowa technologia polega na wykopie poziomych przewiertów w ziemi w miejscu, w którym planowana jest instalacja rurociągów. Sam rezultat pracy, czyli przewiert, to inaczej otwór kierunkowy pokrywa się z zaprojektowaną wcześniej trasą wykopu i nie wymaga odkopywania całej ziemi na wyznaczonej długości. Dlatego też ta technika jest niezwykle przydatna jeśli projekt ma miejsce na terenie zurbanizowanym.

Wiercenie horyzontalne to nie tylko przydatne rozwiązanie dla miejsc o gęstym ruchu ulicznym, czy też wysokim zagęszczeniu budynków. Jest to także pomocna technika bezwykopowa wykorzystywana do pokonywania gór i wzniesień, a także w niektórych obszarach naturalnych objętych ochroną lub zawierających wyjątkowe walory krajobrazowe.